NEWSLETTER

Prosimy o podanie adresu email, aby otrzymywać nasz newsletter informujący o aktualnościach.

JAKI JEST TWÓJ PROBLEM?

18. Cellulit

Cellulit - przypadłość, z która borykają się głównie kobiety, potocznie nazywany przez wszystkich pomarańczową skórką. Skóra dotknięta tą nieestetyczną przypadłością traci swoją gładkość, a na jej powierzchni widoczne są pofałdowania, dołki i górki. W pierwszym stadium pojedyncze grudki tłuszczu gromadzą się na zewnętrznej części ud. Potem pojawiają się również na ramionach, brzuchu i pośladkach. Z czasem jest ich coraz więcej. Problem z cellulitem ma zdecydowana większość kobiet.

Przyczyną jego powstawania jest  charakterystyczna dla kobiet budowa tkanki łącznej rozścielającej się tuż pod powierzchnią skóry. Jej włókna zamiast układać się w postaci zwartej siatki (jak u mężczyzn), są przeważnie dosyć luźno utkane i rozciągliwe. Dlatego właśnie komórki tłuszczowe bez trudu znajdują tam miejsce, by się rozrastać i pęcznieć, tworząc grudki. Cellulit rozwija się zwykle w okresach wzmożonej gry hormonalnej w organizmie kobiety, np. podczas dojrzewania, ciąży, menopauzy oraz w czasie stosowania doustnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.

Cellulit nie jest tylko problemem natury estetycznej, lecz także zdrowotnej. Odkładający się w naszych udach i pośladkach nadmiar tkanki tłuszczowej może prowadzić do zaburzeń równowagi hormonalnej i złego funkcjonowania krążenia żylno-limfatycznego. Nieprawidłowości dotyczą też samej tkanki tłuszczowej i łącznej.

Etapy rozwoju cellulitu:

Faza I - na fałdach skóry, w skutek zastoju krwi żylnej i wzrostu przepuszczalności naczyń żylnych, pojawiają się niewielkie bruzdy. Po dokładnym ściśnięciu skóry można zaobserwować pewne mankamenty estetyczne.

Faza II - rozpoczyna się w momencie zauważenia u siebie zagłębień i obrzęków, pofałdowana skóra zaczyna przypominać skórkę pomarańczową.

Faza III - zagłębienia stają się mocniej widoczne, objaw skórki pomarańczowej jest już samoistnyTen etap jest dosyć niebezpieczny dla naszej skóry. Warto wtedy podjąć poważne leczenie.

Faza IV - pojawia się efekt skóry leopardziej, której charakterystyczną oznaką są liczne grudki na wybranych częściach ciała. Cellulit dotyczy już nie tylko naczyń żylnych i komórek tłuszczowych, lecz także tkanki łącznej. Jest to jedna z najbardziej niebezpiecznych faz.

Faza V - charakterystyczne dla tej fazy są duże guzy z objawami mocno bólowymi.

Inne przyczyny pojawiania się cellulitu:

Wyróżniamy bardzo dużo przyczyn, przez które odkłada się cellulit. Wśród nich należy znajdują się: predyspozycje genetyczne, złe nawyki żywieniowe, zbyt ciasny ubiór, siedzący tryb życia, otyłość, wiek, osłabienie tkanki łącznej, antykoncepcję hormonalną, hormonalną terapię zastępczą.

Jak zapobiegać cellulitowi?

Najbardziej skutecznymi sposobami zapobiegania odkładania się tkanki tłuszczowej są: aktywny tryb życia, czwiczenia fizyczne (spacer, bieganie, taniec, pływanie, jazda na rowerze), racjonalne odżywianie i utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, ochrona tkanki tłuszczowej przed mikrourazami.

Należy również unikać długotrwałego stania, siedzenia, noszenia obuwia na obcasie powyżej 5 cm, gorących kąpieli i opalania się, co pozwoli na utrzymanie prawidłowego mikrokrążenia żylno-limfatycznego i uchroni nas przed skórką pomarańczową.

Kobiety niezależnie od wieku mogą borykać się z problemem nieestetycznego cellulitu ograniczającego mocno pewność siebie. Jak walczyć z tym kłopotem?


Zabiegi, które pomogą Ci pozbyć się cellulitu to:

 

Kontakt

Body Care Clinic

ul. Opolska 7/3

40-084 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 700 21 53

lub pozwól nam oddzwonić!

Nasi partnerzy