NEWSLETTER

Prosimy o podanie adresu email, aby otrzymywać nasz newsletter informujący o aktualnościach.

JAKI JEST TWÓJ PROBLEM?

6. Trądzik

Trądzik to dość powszechna choroba skóry. Ma różne podłoża, jednak najczęściej objawia się podobnie. Nadmiar sebum, wytwarzanego przez gruczoły łojowe, stwarza doskonałe warunki do namnażania się bakterii, powodujących zakażenia. Stany zapalne, krostki oraz wypryski to dodatkowy i nieprzyjemny efekt trądziku.
Istnieje wiele odmian trądziku, począwszy od stanu łagodnego aż po mocno nieestetyczne stany zapalne, a w efekcie blizny.

Najczęściej występujący rodzaj trądziku to trądzik pospolity. Ogranicza się zwykle do skóry twarzy, górnej części pleców i klatki piersiowej. Zmiany skórne towarzyszące trądzikowi pospolitemu mogą przybierać różne formy: zaskórniki, grudki, krosty, aż do ropnych cyst i guzków.

Trądzik pospolity wiąże się z nadmierną aktywnością gruczołów łojowych i rogowaceniem ujść mieszków włosowych. Powoduje to zatykanie przewodów gruczołów łojowych i ich poszerzenie. Proces ten wzmagany jest przez nadmierną produkcję łoju. Wtedy dołączają się bakterie beztlenowe wytwarzając enzymy rozkładające tłuszcze. Produktem tej reakcji są wolne kwasy tłuszczowe o silnym działaniu drażniącym. W ten sposób powstają pierwsze widoczne objawy trądziku.


Stany łagodne trądziku pospolitego dzielimy na:

Prosaki - wykwit z charakterystyczną białą końcówką. Powstaje kiedy pora skórna jest całkowicie zablokowana przez nadmiar sebum (łojotokowej wydzieliny skórnej), martwych komórek oraz złuszczonej skóry.

Zaskórniki - tworzą się, kiedy pora jest tylko częściowo zablokowana pozwalając, aby część sebum i martwych komórek wychodziła na powierzchnię. Posiadają charakterystyczną czarną końcówkę, która nie jest jak się powszechnie uważa oznaką zanieczyszczenia i brudu. W procesie utleniania tworzy się barwnik melaninowy, który tworzy specyficzne ciemne zabarwienie. Zaskórnik jest trudny do usunięcia, a jego niekompletne oczyszczenie powoduje  nawracanie.

Grudki - to tkliwe, zaognione, czerwone zmiany bez charakterystycznego łebka. Próba wyciśnięcia zmian grudkowatych na własną rękę może w przyszłości zakończyć się trwałą blizną.

Krosty - wykwit jest zaczerwieniony, a w jego środku pojawia się biała lub żółta wydzielina. Krosty mają różne wielkości i mogą pojawiać się na całym ciele.

Wbrew panującym przekonaniom, trądzik nie jest bezpośrednio wywoływany przez nieodpowiednią dietę, higienę osobistą, zbyt rzadkie mycie i aktywność seksualną. Wszystkie te czynniki mają wpływ na jego rozwój i przebieg, lecz nie są jedynym czynnikiem wywołującym. Promieniowanie słoneczne również nie leczy trądziku - po chwilowej poprawie wywołanej przesuszeniem i jednolitym kolorytem skóry spowodowanym opalaniem się, może nawet nasilić jego objawy.

Co nasila objawy trądziku?

  • Nadmierne pocenie się,
  • Przebywanie w zbyt wilgotnym klimacie.
  • Miesiączka u dziewcząt, a szczególnie okres na kilka dni przed pojawieniem się krwawienia.
  • Ciąża.
  • Tabletki antykoncepcyjne.
  • Niektóre leki np. kortykosterydy, leki przeciwpadaczkowe (odmiana trądziku tzw. trądzik polekowy).
  • Nieodpowiednie kosmetyki, a przede wszystkim: pudry, podkłady, itd. (tzw. trądzik kosmetyczny)

W sporej części przypadków trądziku okazuje sie, że niezbędne jest specjalistyczne leczenie farmakologiczne. Zawsze należy je jednak wspomóc fachową pomocą kosmetologiczną.


Chcesz pozbyć się trądziku? zobacz jakie zabiegi pozwolą Ci skutecznie z nim walczyć:

Kontakt

Body Care Clinic

ul. Opolska 7/3

40-084 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 700 21 53

lub pozwól nam oddzwonić!

Nasi partnerzy