NEWSLETTER

Prosimy o podanie adresu email, aby otrzymywać nasz newsletter informujący o aktualnościach.

JAKI JEST TWÓJ PROBLEM?

7. Blizny różnego pochodzenia

Większość z nas posiada jakąś bliznę, małą lub większą, najczęściej będącą pamiątką po urazie czy wypadku. Blizny usytuowane w widocznych miejscach, stanowią poważny problem.

Blizna to tkanka łączna włóknista powstająca w procesie gojenia, która zastępuje tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę. Powstawanie blizny jest normalnym, zdrowym procesem gojenia się, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową tkanką z włóknami kolagenu, które najpierw ułożone są przypadkowo, a z czasem same się porządkują (nie zawsze do końca się redukując).

Rodzaje blizn

Blizny przerostowe- zwykle zaczerwienione z widocznymi niewielkimi naczynkami. Charakterystycznym tego rodzaju blizn jest to, że bledną podczas ucisku, po czym wracają do barwy wyjściowej. Są pogrubiałe i uniesione w stosunku do otaczającej je skóry. Objawami dodatkowymi są swędzenie, drażliwość i ból.

Blizny zanikowe– to blizny różnej wielkości, najczęściej niewielkie, o okrągłym kształcie. Leżą poniżej poziomu otaczającej je skóry. Ich charakter wynika z zakłóceń gojenia rany przez niewystarczającą produkcję białka – włókien kolagenu i elastyny. Powstają np. w przebiegu trądziku lub ospy.

Bliznowce - to pogrubiałe, znacznie uniesione i twarde skupiska tkanki bliznowatej, które zawsze sa większe niż początkowa linia zranienia i powiększają się z upływem czasu. Bliznowce w trakcie powstawania są bolesne, swędzące, często odnawiają się po wycięciu. Najcześciej tworza się u osób młodych oraz u osób o ciemnej karnacji.

Przykurcze bliznowate to nierozciągliwe, twarde pasma tkanki łącznej bliznowatej, powstające jako etap zejściowy blizn zlokalizowanych w naturalnych zagięciach ciała, w okolicach stawów. Powodują one przykurcze tzw. bliznowate. W szczególności dotyczy to bliznowacenia ran pooparzeniowych.

Blizny rozstępowe - dotyczą ran pooperacyjnych, tzw. chirurgicznych. Blizny te powstają po zabiegach chirurgicznych, kiedy po usunięciu szwów zbliżone brzegi rany rozsuwają się wskutek napięcia działającego w poprzek rany, np. rozciągnięcia skóry. Zazwyczaj mają płaski kształt, są blade, gładkie, niewyróżniające się.   

Blizny potrądzikowe - sposób powstawania tego rodzaju blizn jest następujący – od mikrozaskórników do punktu końcowego w postaci wytworzenia się wypukłych lub wklęsłych blizn. Powstawanie tych blizn i ich głębokość jest uwarunkowana zakresem występowania stanu zapalnego i zdolnością organizmu do samoistnego gojenia zmian chorobowych.

Blizny pourazowe (m.in. pooparzeniowe, po skaleczeniach, po samookaleczeniu, po pogryzieniach)

Sposób usuwania lub chociaż częściowego zniwelowania blizn uzależniony jest przede wszystkim od tego z jakim ich rodzajem mamy do czynienia; ich wielkością i głębokością.


Masz blizny, których chcesz się pozbyć? Zobacz które zabiegi najlepiej poradzą sobie z usuwaniem blizn z ciała i twarzy:

Kontakt

Body Care Clinic

ul. Opolska 7/3

40-084 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 700 21 53

lub pozwól nam oddzwonić!

Nasi partnerzy