NEWSLETTER

Prosimy o podanie adresu email, aby otrzymywać nasz newsletter informujący o aktualnościach.

JAKI JEST TWÓJ PROBLEM?

19. Rozstępy

Rozstępy to coraz bardziej powszechny, lecz wciąż bardzo wstydliwy problem. Najczęściej są pozostałością po okresie ciąży i występują aż u 90% kobiet, które urodziły dziecko.  Rozstępy nie są jednak tylko kobiecym problemem, dotyczą też mężczyzn, najczęściej tych prowadzących intensywne treningi siłowe. Niezależnie od wieku i płci wszyscy jesteśmy narażeni na pojawienie się tej nieestetycznej przypadłości.

Rozstępy to pasma ścieńczałej skóry, które przebiegają równoległe wzdłuż niej sprawiając że staje się pomarszczona. Rozstępy w początkowej fazie są wyniosłe i obrzękowe, potem ulegają stopniowemu zanikowi. Powstają praktycznie bezobjawowo, w niektórych przypadkach procesowi ich tworzenia może towarzyszyć uczucie swędzenia, pieczenia czy bólu. Tworzą się na poziomie skóry właściwej, a ich pojawienie się związane jest z upośledzeniem fibroblastów, komórek produkujących kolagen oraz elastynę (białka odpowiedzialne za elastyczność i sprężystość skóry, nadając jej odpowiednie napięcie i wpływając na jej jędrność).

Rozstępy bardzo często pojawiają się w okresie dojrzewania, czy przy zwiększeniu masy ciała. Narażone na nie są również osoby przyjmujące sterydy, zarówno w celach leczniczych, jak wspomagających (kulturystyka). Szczególnie narażone na pojawienie się rozstępów są kobiety w ciąży ze względu na dużą zmianę wagi w stosunkowo krótkim czasie. Nawet, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a średni przyrost wagi wynosi 10-12 kg, w sytuacji kiedy skóra nie jest odpowiednio przygotowywana przed i podczas ciąży, istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że przyszła mama będzie musiała walczyć z problemem rozstępów (zwłaszcza w okolicach brzucha, ud, bioder i piersi).

Fazy tworzenia się rozstępów

  • Faza I (zapalna) – rozstępy są koloru czerwonego lub czerwono-niebieskego i ułożone są równolegle. W tej fazie najłatwiej jest się pozbyć rozstępów.
  • Faza II (zanikowa) – rozstępy tracą swój intensywny kolor, rozjaśniają się i zmniejszają. Można odebrać tą przemianę jako ich regenerację, niestety tylko pozornie. Leczenie w tej fazie poprawia stan skóry, ale nie jest już możliwe całkowite pozbycie się rozstępów.

Najskuteczniej usuwa się rozstępy świeże, sinoczerwone, które najszybciej reagują na różnego rodzaju metody ich zwalczania i redukcji.


Masz rozstępy i nie wiesz jak się ich pozbyć? Zobacz jakie zabiegi skutecznie walczą z usuwaniem rozstępów:

Kontakt

Body Care Clinic

ul. Opolska 7/3

40-084 Katowice

Zainteresowany? Zadzwoń,

32 700 21 53

lub pozwól nam oddzwonić!

Nasi partnerzy