Depilacja laserowa – ciekawostki i mity

W dzisiejszym artykule opowiem Wam o depilacji laserowej. Istnieje wiele mitów, które trzeba obalić, ponieważ niepotrzebnie odstraszają Was od wykonania tego fantastycznego zabiegu. Poniżej przedstawię Wam również kilka ciekawostek, postaram się rozwiać niektóre wątpliwości i przedstawić trochę faktów 🙂 Także do dzieła! Anna Machnik, kosmetolog  

Nie wiem czy wiecie, ale formalnie depilację laserową powinniśmy określać jako epilację laserową, z tego prostego względu, że jest to trwałe usuwanie owłosienia, natomiast w powszechnej świadomości funkcjonuje termin depilacji laserowej i chyba tak już zostanie. Więc nie zdziwcie się jeżeli usłyszycie gdzieś o epilacji laserowej.

A jak to działa… W zasadzie bardzo prosto. Przedstawię Wam to na przykładzie naszego lasera diodowego Primlase hiszpańskiej firmy Cocoon Medical. Wiązka światła, którym cechuje się Primlase to 755nm – co to oznacza w praktyce? A to, że światło o takiej długości cieszy się większym powinowactwem do melaniny, czyli barwnika zawartego we włosach. I właśnie dzięki temu powinowactwie do melaniny energia światła lasera zamieniana jest na energię cieplną, która bezpośrednio powoduje uszkodzenie komórek odpowiedzialnych za wzrost włosa. Dzięki czemu mieszek zostaje zniszczony, a włos przestaje rosnąć. W naszej terminologii jest to tzw zjawisko fototermolizy. Ot taka ciekawostka!

I tu nasuwa się kolejne pytanie czy jeden zabieg wystarczy. Otóż niestety nie. Ze względu na różne tempo wzrostu włosów na naszej skórze, do całkowitego usunięcia konieczne jest przeprowadzenie kilku zabiegów. W czasie zabiegu niszczone są włosy, pozostające w fazie wzrostu (anagenu). Laser nie działa na włosy w fazie przejściowej (katagen) ani w fazie spoczynku (telogen). Ilość zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia owłosienia ustalana jest przez kosmetologa wykonującego depilację. Zazwyczaj jest to od 5 do 8 zabiegów. Cierpliwość w tym wypadku się jednak opłaca. Wierzcie na słowo! 🙂W związku z tym przygodę z depilacją najlepiej jest zacząć w okresie jesienno-zimowym, żeby „wyrobić się do lata”. Poza tym, depilacja laserowa nie lubi słońca. Także, żeby sobie nie zaszkodzić zawsze po depilacji laserowej stosujemy wysoką fotoprotekcję SPF +50 i nie wystawiamy się na słońce. W  innym przypadku, jeśli po zabiegu depilacji laserowej wystawimy się bezpośrednio na promienie słoneczne może dojść do przebarwień, które bardzo niechętnie znikają. Także filtry w dłoń i można działać 🙂

I jak to z tym bólem podczas zabiegu… Odczuwanie bólu jest sprawą bardzo indywidualną. Każdy człowiek ma inny próg bólu – co dla jednej osoby jest nieprzyjemnym odczuciem, na innej nie zrobi wrażenia. Zabieg uznawany jest przeważnie za całkowicie bezbolesny, powodujący co najwyżej chwilowy dyskomfort. Dodam, że nasz Primlase ma specjalny system chłodzący Crystal Freeze co zdecydowanie zmniejsza i chroni skórę przed negatywnym wpływem przegrzania. Jak to się mówi, zawsze warto spróbować na własnej skórze. A z doświadczenia Wam powiem, że na jednym razie się nie kończy… Bo po pierwszym zabiegu już są naprawdę bardzo fajne efekty.

Wiem też, że nie raz zastanawialiście się czy aby depilacja laserowa jest niebezpieczna dla naszej skóry i już odpowiadam. Otóż nie, zabieg depilacji laserowej jest uznawany za całkowicie bezpieczny. Wiązka lasera oddziałuje bezpośrednio na mieszek włosa, nie naruszając przy tym delikatnego naskórka, dzięki czemu spokojnie może być stosowany w miejscach szczególnie wrażliwych na podrażnienia takich jak pachy, bikini, górna warga.

Laser, laser tylko który… czyli lasery i ich skuteczność. Aktualnie na rynku są dostępne urządzenia, których skuteczność szacuje się od 20% do 98% . Lasery różnią się między sobą skutecznością, która uzależniona jest od parametrów, takich jak: długość fal, czasu trwania impulsu, średnicy promieniowania na skórę. Aktualnie najskuteczniejszym laserem jest laser diodowy, który jak wcześniej pisałam wnika w głąb naskórka na odpowiednią głębokość dzięki czemu niszczy mieszek włosa.Kolor włosa a efekt, jak to jest naprawdę. Niektórych ta wiadomość ucieszy, niektórych zmartwi. Ale im włos ciemniejszy tym lepiej. A to ze względu na melaninę zawartą w mieszku włosowym. Natomiast tak naprawdę jest ograniczeniem, które powoduje że zabieg nie będzie skuteczny są włosy siwe, które są całkowicie pozbawione melaniny i w związku z tym nie przyjmują światła laserowego. Po prostu w  przypadku włosów ciemnych większa efektywność zabiegu powoduje, że urządzenie potrzebuje mniej energii aby uzyskać pełną skuteczność i usunąć trwale włosy.

Uciążliwe wrastające włosy? Co Wam powiem. Jasne, że tak. Często się boicie przychodzić z wrastającymi włoskami, bo „to nie wygląda”. Błąd, bo laser działa tak samo skutecznie na włosy wrastające, jak i te rosnące w prawidłowy sposób. Depilacja laserowa jest wręcz najlepszym rozwiązaniem dla tych osób, które mają problem z wrastającymi włoskami. Likwiduje przyczynę problemu czyli włosy wzrastające w złym kierunku, dzięki czemu poprawie ulega stan skóry. I problem znika.


Jeśli chodzi o przeciwskazania to jest ich całkiem sporo. Do najważniejszych należą: świeża opalenizna czyli taka do 4 tygodni od ostatniego opalania, zażywanie leków i ziół światłouczulających, choroba nowotworowa,  bielactwo, rybia łuska. Zabiegu nie wykonuje się również na skórze, na której widoczne są zmiany takie jak opryszczka lub inne zmiany wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Najlepiej jednak jest przyjść do nas na wizytę konsultacyjną, gdzie wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane.

Co do przygotowania się do depilacji laserowej. Czy w ogóle trzeba się przygotować, a jeśli tak to jak. Jest kilka rzeczy o których należy pamiętać przed wykonaniem depilacji laserowej. I tak w okresie od 4 do 8 tygodni zaprzestajemy wyrywania włosów (pęsetą, depilatorem czy woskiem). Włos przed zabiegiem musi być zgolony, skóra czysta. Jedynie podczas konsultacji można kawałek skóry zostawić nieogolony dla ocenienia włosa. Tydzień przed depilacją można wykonać sobie peeling. Skóra powinna być cały czas dobrze nawilżona. Także nie zapominamy o balsamach. Przygotowania do depilacji laserowej nie są bardzo uciążliwe, ale warto się z nimi zapoznać a co najważniejsze bezwzględnie ich przestrzegać- a to tylko i wyłącznie dla swojego dobra 🙂

Pamiętajcie, jeśli macie jakieś wątpliwości, pytania związanie z depilacją laserową to śmiało pytajcie! Piszcie, dzwońcie. Na wszystko z chęcią odpowiemy!

Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 700 21 53 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl

Przewiń do góry

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Body Care Clinic zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).

Akceptuję politykę prywatności