Ciężkie nogi? To mogą być obrzęki limfatyczne. Jak sobie z nimi radzić

Obrzęk limfatyczny pojawia się u nas w wyniku nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego. W tkankach dochodzi do zastoju limfy (chłonki) co prowadzi do obrzęku kończyn i innych nieprzyjemnych dolegliwości z tym związanych.

Co to w ogóle jest układ limfatyczny i po co nam on?

Aby lepiej zrozumieć czym jest obrzęk limfatyczny warto poznać budowę oraz rolę jaką pełni układ limfatyczny w naszym organizmie. Jest to system wspomagający nasz układ krążenia. Składa się z dużych naczyń limfatycznych, mniejszych kapilar oraz węzłów chłonnych. Limfa w naczyniach płynie jednokierunkowo od tkanek do serca. Naczynia limfatyczne zanurzone są bezpośrednio w organach, pochłaniając z nich płyn tkankowy w celu jego usunięcia. Są one wyposażone w pory, które wysysają z okolicznych tkanek substancje rozpuszczone w wodzie. Limfa jest transportowana przez kapilary do naczyń układu limfatycznego. Przepływ limfy jest możliwy dzięki rytmicznej pulsacji ścian układu limfatycznego. Zadaniem układu limfatycznego jest przede wszystkim usuwanie zbędnych substancji z naszego organizmu.

Przyczyny powstawania obrzęku- obrzęk pierwotny i wtórny

Przyczyną powstawania obrzęku jest uszkodzenie układu limfatycznego, co powoduje jego przeciążenie. Mówimy wtedy o pierwotnym obrzęku limfatycznym. Jeśli układ limfatyczny funkcjonował wcześniej prawidłowo jednak został uszkodzony z powodu wpływu czynników zewnętrznych możemy wtedy mówić o wtórnym obrzęku limfatycznym. Najczęściej wtórny obrzęk limfatyczny występuje w wyniku usunięcia węzłów chłonnych lub uszkodzenia naczyń przy radioterapii w przebiegu choroby nowotworowej.

Objawy i ich wpływ na jakość życia

Najbardziej charakterystycznym objawem obrzęku limfatycznego jest opuchlizna. Może rozwijać się stopniowo. Wyróżnia się 4 stopnie kliniczne nasilenia obrzęku: 0, I, II i III.

Stopień O tzw. utajony występuje wtedy kiedy układ limfatyczny funkcjonuje nieprawidłowo, ale dzięki mechanizmom kompresyjnym nadal daje sobie radę z odprowadzeniem limfy. Obrzęk nie występuje.

Stopień I tzw. odwracalny występuje wtedy kiedy układ limfatyczny jest przeciążony, widoczna jest delikatna opuchlizna. Po uciśnięciu skóry pozostaje przez jakiś czas wgłębienie, tkanka jest miękka.

Stopień II tzw. samoistnie nieustępujący charakteryzuje się opuchlizną, która jest konsekwencją rozrostu tkanki łącznej. Tkanka zaczyna twardnieć, opuchlizna nie schodzi samoczynnie.

Stadium III tzw. słoniowacizna. Opuchlizna w tym stadium jest ogromna, skóra jest stwardniała z grudkowatymi naroślami. Występuje bardzo duże ryzyko różnego rodzaju infekcji, rany goją się bardzo trudno. Obrzęki limfatyczne znacząco wpływają na jakość i komfort codziennego życia. Nasilająca się opuchlizna powoduje dyskomfort w postaci bólu oraz ciężkości nóg. Dodatkowo obszar objęty opuchlizną wygląda nieestetycznie, nawet w trakcie leczenia, kiedy zalecane jest stosowanie odpowiedniej bielizny uciskowej pacjenci starają się z reguły zakryć obrzękniętą kończynę.

Profilaktyka

Aby zapobiec pojawianiu się obrzęków lub nie dopuścić do narastania już istniejących warto stosować się do kilku zaleceń:

  • aktywność fizyczna jest jak najbardziej wskazana, ale intensywność ćwiczeń nie powinna być duża. Obowiązuje zasada- ćwicz często, ale po troche
  • noszenie luźnych ubrań, nie takich które mocno uciskają i opinają nasze ciało
  • unikanie pozostawania długo w jednej pozycji, najlepiej aby kończyna objęta obrzękiem była lekko uniesiona ku górze
  • unikanie przegrzewania i zbyt niskich temperatur
  • odpowiednia pielęgnacja skóry, należy chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi oraz infekcjami
  • jeśli kończyna jest już objęta obrzękiem należy stosować się do zaleceń Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej
Standardowe sposoby leczenia

Leczenie obrzęków limfatycznych opiera się na systemie Kompleksowej Terapii Przeciwobrzękowej (KTP), który składa się z dwóch faz. W fazie pierwszej celem jest redukcja opuchlizny, natomiast w drugiej zachowanie i dalsze polepszanie uzyskanego w trakcie fazy pierwszej efektu. Całe leczenie opiera się na wdrążeniu czterech elementów: ochrona skóry, manualny drenaż limfatyczny, kompresjoterapia oraz rehabilitacja ruchowa. Ochrona skóry powinna polegać na zachowaniu jej stanu w jak najlepszej możliwie kondycji oraz zachowaniu prawidłowej bariery skórno-naskórkowej. Jak już wcześniej było wspomniane skóra zajęta obrzękami jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju infekcje, codzienna pielęgnacja pozwoli uchronić skórę przed tymi infekcjami. Manualny drenaż limfatyczny ma na celu stymulację pulsacji ścian naczyń limfatycznych a tym samym przyśpieszenie odprowadzenie limfy aby nie doszło do zastojów.

Kompresjotearapia jest to terapia uciskowa z wykorzystaniem bandaży lub odzieży uciskowej, która wpływa na utrzymanie właściwego ciśnienia śródtkankowego. Dzięki odpowiedniej różnicy ciśnień następuje wymiana płynów miedzy kapilarami a tkankami. Przyspiesza to przepływ limfy i powoduje zmniejszenie obrzęków. Do terapii kompresyjnej w pierwszej fazie KTP używane są bandaże uciskowe natomiast w drugiej fazie odzież uciskowa. Rehabilitacja ruchowa jest dopełnieniem terapii uciskowej i wspomaga drenaż limfy. Zalecane są ćwiczenia dwa do trzech razy dziennie.

Icoone w walce z obrzękami

Icoone jest to zabieg polegający na masażu podciśnieniowym. Urządzenie wyposażone jest w głowice, które posiadają komorę zasysającą fał skóry oraz rolki, które umożliwiają poruszanie się głowicy po ciele pacjenta. Dodatkowo w rolkach znajdują się liczne otwory, dzięki którym dochodzi do mikrostymulacji skóry na każdym jej milimetrze. Zabieg jest wykonywany w specjalnym kostiumie, dzięki czemu unikamy nadmiernego przekrwienia skóry oraz zapewniamy higieniczność zabiegu. Icoone dysponuje wachlarzem programów, które po profesjonalnej konsultacji specjalista dobiera w oparciu o potrzeby i oczekiwania pacjenta.

Jednym z tych programów jest program drenażowy całego ciała oraz drenaż poszczególnych obszarów objętych obrzękiem. Pulsacyjne ruchy głowic wykonywane przez specjalistę pozwalają na „przepchanie” chłonki i odprowadzenie jej do okolicznych węzłów chłonnych co daje natychmiastową ulgę i uczucie „lekkości” kończyn. Aby efekt został podtrzymany a obrzęki zmniejszały się, zalecane jest wykonywanie zabiegów regularnie. Zabieg z wykorzystaniem aparatury Icoone jest alternatywą dla masażów drenujących wykonywanych ręcznie lub jest uzupełnieniem głównej terapii.

Zobacz film przedstawiający zabieg Icoone
Przewiń do góry

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych przez Body Care Clinic zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2018 poz. 1000).

Akceptuję politykę prywatności