Jednym z częściej popełnianych błędów w pielęgnacji jest kopiowanie produktów używanych w pielęgnacji przez inne osoby. Łudzimy się, że w ten sposób osiągniemy dokładnie taki sam rezultat jak tamta osoba. Prawda natomiast jest taka, że każdy z nas zmaga się z innymi problemami i w przypadku każdego z nas skóra potrzebuje czegoś innego. W tym artykule opiszemy prawidłową rutynę pielęgnacyjną. Postaramy się też wyjaśnić, jakie składniki aktywny warto stosować i u kogo sprawdzą się one najlepiej oraz jakich kosmetyków nie może zabraknąć w waszej pielęgnacji.
Spis treści
Błędy popełniane w codziennej pielęgnacji
Wiele osób ma swoich kosmetyczkach świetne produkty, które, niestety, ale nie są dopasowane do ich potrzeb, więc nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Same dobre produkty nie wystarczą. Jest wiele popularnych, świetnych produktów z dobrymi składnikami aktywnymi. Jeśli jednak będzie ich używać osoba, która nie ma problemu rozwiązywanego przez dany składnik aktywny, to nie zobaczy ona większych rezultatów.
Kolejnym często popełnianym błędem jest to, że używamy zbyt wielu produktów z różnorodnymi składnikami aktywnymi jednocześnie. Lub mamy produkty zawierające za dużo składników aktywnych. Podobnie jak w wielu innych dziedzinach życia sprawdza się tu zasada “mniej znaczy więcej”.
Jak wygląda idealna rutyna pielęgnacyjna?
Uprość
Najlepszą radą jest maksymalne uproszczenie naszej listy kosmetyków do pielęgnacji. Zrób krok w tył i zmniejsz liczbę używanych produktów do niezbędnego minimum. Twoja skóra ci podziękuje!
Wybierając produkt ze składnikiem aktywnym, musisz wiedzieć dokładnie, dlaczego właśnie tego składnika aktywnego chcesz użyć na swojej skórze. Mówiąc inaczej, każdy składnik aktywny używany na naszej skórze powinien odpowiadać jakiemuś problemowi, z którym chcemy sobie poradzić.
Dobrym pomysłem jest przejrzenie swojej kosmetyczki i przeanalizowanie każdego obecnego w niej produktu i zadanie sobie pytania, co ten produkt właściwie robi dla mojej skóry. Jeśli składnika aktywnego nie jesteśmy w stanie powiązać z żadnym problemem, z którym chcemy sobie poradzić, to najlepszym pomysłem będzie odstawienie go z naszej rutyny.
Chroń
Produktem niezbędnym w pielęgnacji każdej cery jest oczywiście krem z filtrem mający za zadanie chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Co warto podkreślić, promieniowanie UV jest jednym z głównych czynników odpowiadających za starzenie się skóry, a dodatkowo oddziałuje na naszą skórę niezależnie od pory roku i pogody. Najczęściej stosujemy kremy z filtrem tylko przed opalaniem. To błąd, musimy je stosować codziennie.
To co jest bardzo istotne, SPF to nie tylko ochrona przed fotostarzeniem, ale też podstawowy element profilaktyki powstawania nowotworów skóry.
Co ciekawe, znaczenie fotoprotekcji wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ w miarę starzenia się skóry znacząco spadają jej zdolności regeneracyjne, w tym zdolność do naprawy tego, co zostało uszkodzone przez promieniowanie UV. Warto pamiętać, aby podczas nakładania kremu z filtrem nie pomijać np. ust.
Tutaj możecie zobaczyć zdjęcie z artykułu naukowego, przedstawiającego 92-letnią kobietę, która nakładała krem z filtrem wyłącznie na twarz. Zaskakujące, jak ogromna różnica jest pomiędzy stanem skóry na twarzy i na szyi. Ale drugą, nie mniej szokującą kwestią, jest stan skóry na twarzy, który prawdopodobnie mało komu kojarzy się z osobą po 90. roku życia. Na tym przykładzie możesz zobaczyć, jak duże znaczenie ma kwestia fotoprotekcji. (udostępnię zdjęcia na dysku)
Kolejny przykład to mężczyzna będący kierowcą ciężarówki. Zwróć uwagę, jak duża jest różnica pomiędzy stroną, która była mocniej eksponowana na słońce, a stroną, która pozostawała w cieniu. Te zdjęcia pokazują jak istotne jest stosowanie kremu SPF. (udostępnię zdjęcia na dysku)
Nawadniaj się
Pijesz odpowiednią ilość wody każdego dnia? Ta kwestia może nie kojarzy się wprost z pielęgnacją. Jednak deficyt wody w naskórku powoduje jego pękanie i szorstkość, z kolei w skórze właściwej przekłada się na utratę jędrności, wiotkość oraz powstawanie zmarszczek. Zalecane jest picie około 1,5 l wody dziennie. Oprócz wody dostarczamy też inne płyny. Łączna podaż płynów powinna wynosić do 2,2 l dla kobiet oraz 3,2 l dla mężczyzn.
Oczyszczaj
Wracając do produktów do pielęgnacji. Zacznijmy od oczyszczania skóry. Podstawową zasadą jest nieużywanie zasadowych mydeł. Najlepsze będą preparaty o ph zbliżonym do ph skóry, czyli kwaśnym.
Warto też podkreślić, że dość częstym problemem jest nadmierne jej oczyszczanie. W większości przypadków zaleca się oczyszczać skórę raz dziennie, wieczorem, po to, aby nie naruszać chroniącej skórę bariery hydrolipidowej. Zbyt częste i agresywne oczyszczanie może prowadzić do jeszcze większego przesuszenia i uszkodzenia bariery ochronnej.
Jakie składniki aktywne warto stosować?
Przechodząc do składników aktywnych, na które warto zwracać uwagę w kosmetykach, możemy je podzielić w zależności od tego, z jakim problemem chcemy sobie poradzić.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
W przypadku skór trądzikowych naszym pierwszym wyborem powinny być retinoidy. Jednym z ich głównych działań jest właśnie działanie przeciwtrądzikowe. To co istotne, retinol jest nieaktywna formą, które musi dopiero ulec przekształceniu do form aktywnych. Formą bliższą aktywnej jest retinal, dlatego kiedy porównujesz produkty o tym samym stężeniu zawierające retinol i retinal – pamiętaj, że te z retinalem będą w rzeczywistości “mocniejsze”. Dodatkowo praktycznie pod każdym względem retinal będzie lepszy od retinolu. Zarówno pod względem trwałości, skuteczności czy ryzyka wystąpienia podrażnień.
Z czym łączyć retinoidy? Spośród preparatów o działaniu przeciwtrądzikowym dostępnych bez recepty, retinoidy najlepiej sprawdzą się w połączeniu z nadtlenkiem benzoilu. Innymi składnikami, który dobrze sprawdzą się u osób ze skórą trądzikową jest kwas salicylowy czy kwas azelainowy.
Całą grupę składników aktywnych stanowią antyoksydanty, które hamują działanie wolnych rodników. Do najskuteczniejszych w przypadku skór trądzikowych będzie należeć niacynamid.
Jeśli zmagasz się z trądzikiem, rozważ włączenie 1-2 z tych składników do swojej pielęgnacji, równocześnie pamiętając o tym, że aby zobaczyć rezultaty, najlepiej stosować te składniki przez kilka tygodni.
Jako lekarz muszę tu zwrócić uwagę, że jeśli zmagasz się z ciężką postacią trądziku, z tendencją do powstawania blizn, znacznie lepszym rozwiązaniem niż samodzielna próba zwalczenia problemu kosmetykami, będzie leczenie preparatami na receptę przepisywanymi przez lekarza.
Pielęgnacja anty aging
Kolejną kategorią są produkty mające działanie anti aging. Jeśli chodzi o preparaty mające działanie przeciwstarzeniowe, możemy je w zasadzie podzielić na te, które mają pomóc w produkcji nowego kolagenu oraz te, które mają chronić ten już istniejący.
Wśród produktów chroniących nasz kolagen oczywiście najważniejszy jest krem z filtrem. Najlepiej, aby to był krem SPF 50, i oczywiście najlepsze efekty zobaczysz, stosując go codziennie. Funkcję ochronną dla naszego kolagenu spełniają także antyoksydanty. Jednymi z najskuteczniejszych są wit. C oraz niacynamid.
Jeśli chodzi o preparaty pomagające stymulować produkcję kolagenu, wracamy do retinoidów. Tutaj również właśnie one będą wiodły prym.
Nie da się jednak ukryć, że wśród metod stymulacji produkcji kolagenu w naszej skórze ze składnikami kosmetycznymi wygrywają procedury medycyny estetycznej czy kosmetologii, typu dermapen czy laseroterapia. Procedury gabinetowe są nie do doścignięcia przez domową pielęgnację. Równocześnie, bez odpowiedniej domowej pielęgnacji nie będą one aż tak skuteczne.
Innymi procedurami, poza mezoterapią mikroigłową i laserami, stymulującymi produkcję kolagenu, są peelingi chemiczne. Zarówno te do użytku domowego, jak i gabinetowe.
Kolejną z kategorii będą produkty, które mają działanie chroniące przed utratą nawilżenia. Pamiętaj, że nie mają one efektu anti-aging! Zaliczyć tutaj możemy m. in. kwas hialuronowy czy glicerynę. Tworzą one na skórze barierę ochronną, powodując wrażenie poprawy nawilżenia.
Podsumowując, jeśli kupujesz drogie kremy chcąc, aby zapobiegały one powstawaniu zmarszczek, ale w żadnym z nich nie ma filtrów przeciwsłonecznych, retinoidów czy innych wcześniej wymienionych, to musisz pomyśleć o zmianie swojej rutyny.
Innym dość częstym problemem jest nierówna struktura skóry. Z jednej strony posiadanie tekstury skóry jest normalną rzeczą. Z drugiej – nadmiernie rozszerzone pory i grudki dodają nam lat i sprawiają, że skóra wygląda na zaniedbaną. Jeśli dążymy do tego, aby jak najbardziej wyrównać powierzchnię naszej skóry, najlepiej sprawdzą się preparaty złuszczające, takie jak kwas salicylowy, glikolowy, mlekowy czy migdałowy. Powinnyśmy natomiast unikać mechanicznego złuszczania naskórka. Może to przynieść chwilową, natychmiastową poprawę, natomiast w działaniu długofalowym się nie sprawdzi.
Kolejnym częstym problemem dotyczącym wielu osób są przebarwienia. Co ciekawe, osoby z ciemniejszymi karnacjami mają większą tendencję do powstawania przebarwień. Jeśli chodzi o składniki aktywne w kosmetykach działające w przypadku przebarwień, mamy: retinoidy, witaminę C, kwas azelainowy, niacynamid, hydrochinon. Ten ostatni w niektórych krajach został wycofany ze względu na krążące wokół niego kontrowersje, ponieważ przypisuje się mu potencjał onkogenny. W przypadku przebarwień pamiętaj, że aby zobaczyć rezultaty, musisz poczekać jeszcze dłużej niż w przypadku leczenia trądziku. Mówimy tutaj nawet o 3-5 miesiącach. Ważna jest zatem cierpliwość. W przypadku zmagania się z przebarwieniami konieczne jest też oczywiście stosowanie fotoprotekcji. Leczenie przebarwień bez stosowania filtrów SPF po prostu nie ma sensu.
Pamiętaj! Jeśli zmagasz się z przebarwieniami, nie próbuj używania wszystkich składników aktywnych równocześnie. Wybierz 1-2 z tych składników i stosuj je sumiennie przez kilka miesięcy. Zwróć uwagę, że często w kosmetykach możesz znaleźć połączenie więcej niż jednego składnika aktywnego w jednym produkcie.
Mniej znaczy więcej
Jeśli zmagasz się z kilkoma problemami równocześnie, nie próbuj leczyć kosmetykami wszystkich na raz. Jeśli masz trądzik, blizny i przebarwienia, najważniejsze będzie skupienie się najpierw na trądziku. A dopiero kiedy trądzik będzie pod kontrolą, możesz skupić się na przykład na przebarwieniach.
Pamiętaj, że stosowanie zbyt dużej liczby składników aktywnych może zaburzyć barierę ochronną skóry i przynieść efekty odwrotne do zamierzonych.
Kiedy następnym razem zobaczysz jakąś viralową rutynę pielęgnacyjną celebryty czy influencera, zastanów się, czy aby na pewno twoja skóra potrzebuje tych samych składników aktywnych. I zawsze zadawaj sobie pytanie, co chcesz osiągnąć, stosując dany kosmetyk.