Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit jest jedną z najczęściej występujących lipodystrofii. Nieregularne zgrubienia, wyglądem przypominające skórkę pomarańczową, najczęściej pojawiają się w okolicy bioder, pośladków, brzucha oraz ramion – czyli tam, gdzie tkanka tłuszczowa gromadzi się w większej ilości. Jak walczyć z cellulitem? Czy są w ogóle jakieś skuteczne metody? Na szczęście są! Ale najpierw dobrze poznaj swojego wroga.

Czy cellulit to to samo co cellulitis?

Pojęcie cellulit jest często mylone z pojęciem cellulitis. Tymczasem są to dwie różne przypadłości, które wymagają różnego rodzaju terapii. Cellulitis jest chorobą zakaźną, wywołaną przez zapalenie tkanki podskórnej, której nie da się wyleczyć domowymi metodami. Konieczna jest konsultacja z lekarzem oraz przyjmowanie antybiotyków. Nieleczony cellulitis może doprowadzić do takich powikłań jak zapalenie opon mózgowych lub sepsa.

Cellulit, popularnie nazywany też pomarańczową skórką, to jedynie defekt estetyczny. Problem ten dotyka około 85% kobiet powyżej 20 roku życia. Różnice między kobietami a mężczyznami w budowie histologicznej tkanki tłuszczowej, a dokładniej zrazików tłuszczowych, powodują, że u kobiet problem ten występuje znacznie częściej i w większym nasileniu. Co więcej, nie ma on związku z nadwagą; osoby szczupłe również mogą się z nim borykać. 

Jak powstaje cellulit?

Wyróżniamy 4 fazy cellulitu:

 • Faza 1: Nierówności widoczne  wyłącznie po ściśnięciu skóry. Bez ucisku „pomarańczowa skórka” jest niewidoczna. Jest to najlżejsza postać cellulitu.
 • Faza 2: Nierówności widoczne bez ściskania skóry. Zmiany nie są duże ani głębokie.
 • Faza 3: Widoczne uwypuklenia, skóra przypomina postać „pomarańczowej skórki”, przy ucisku może pojawiać się ból.
 • Faza 4: Towarzyszące dolegliwości bólowe, skóra kalafiorowata.

Różne oblicza cellulitu

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy to ten rodzaj cellulitu, który najczęściej przychodzi nam na myśl, kiedy myślimy o pomarańczowej skórce. Borykają się z nim osoby z nadwagą lub otyłością. Cellulit tłuszczowy, znany również jako lipodystrofia gynoidalna, jest stanem, w którym skóra staje się nierówna i pofałdowana.

Cellulit pojawia się, gdy komórki tłuszczowe w tkance podskórnej powiększają się z powodu nagromadzenia tłuszczu. Powiększone komórki tłuszczowe zaczynają naciskać na skórę właściwą i naskórek, co powoduje wypychanie skóry na zewnątrz. Włókna tkanki łącznej, zwane przegrodami (septa), które biegną pionowo między skórą a mięśniami, mogą się sztywnieć i kurczyć. Te przegrody utrzymują komórki tłuszczowe w miejscu. Jednak ich sztywność może powodować, że komórki tłuszczowe są wciskane pomiędzy nie, co prowadzi do powstawania nierówności na powierzchni skóry. Zmniejszone krążenie krwi i limfy w obszarach dotkniętych cellulitem może prowadzić do zatrzymywania płynów i toksyn, co dodatkowo pogarsza wygląd skóry.

Głównym powodem powstawania cellulitu tłuszczowego jest dieta bogata w tłuszcze, węglowodany oraz brak aktywności fizycznej. Indywidualną predyspozycję do cellulitu (w tym dystrybucję tłuszczu, elastyczność skóry i siłę tkanki łącznej) mogą determinować czynniki genetyczne.

Cellulit wodny

Cellulit wodny, znany również jako cellulit obrzękowy, różni się od cellulitu tłuszczowego przede wszystkim przyczynami powstawania i charakterystyką. Cellulit wodny jest związany głównie z zatrzymywaniem płynów w organizmie i problemami z krążeniem. To forma cellulitu, która powstaje na skutek nagromadzenia płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. Może to prowadzić do obrzęków i uczucia ciężkości w dotkniętych obszarach, najczęściej w nogach, udach i pośladkach. Skóra dotknięta cellulitem wodnym mniej przypomina pomarańczową skórkę, a bardziej – porowatą gąbkę.

Cellulit wodny dotyczy także osób bardzo szczupłych. Pojawia się często w dość nieoczekiwanych miejscach – oprócz ud i pośladków także na ramionach, kolanach czy brzuchu.

Co sprzyja powstawaniu cellulitu wodnego?

 1. Problemy z krążeniem:
  • Niewydolność krążenia krwi i limfy może prowadzić do gromadzenia się płynów w tkankach.
  • Słabe krążenie powoduje, że płyny nie są skutecznie odprowadzane z tkanek, co prowadzi do ich gromadzenia i obrzęków.
 2. Retencja płynów:
  • Dieta bogata w sól, cukry i przetworzoną żywność może przyczyniać się do zatrzymywania wody w organizmie.
  • Hormonalne wahania, zwłaszcza związane z cyklem menstruacyjnym, ciążą czy menopauzą, mogą zwiększać retencję płynów.
 3. Siedzący tryb życia: brak ruchu i długotrwałe siedzenie lub stanie mogą pogarszać krążenie, prowadząc do zatrzymywania płynów i obrzęków.
 4. Niewłaściwe nawyki żywieniowe: dieta uboga w białko, błonnik oraz składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych może przyczyniać się do powstawania cellulitu wodnego.
 5. Genetyka: predyspozycje genetyczne mogą wpływać na skłonność do zatrzymywania płynów i problemy z krążeniem, co z kolei może prowadzić do powstawania cellulitu wodnego.
 6. Stres i brak snu: wysoki poziom stresu i brak odpowiedniej ilości snu mogą wpływać na gospodarkę hormonalną, co może prowadzić do zatrzymywania płynów w organizmie.

Cellulit cyrkulacyjny

To swoista hybryda cellulitu tłuszczowego i wodnego. Powstaje najczęściej w nieco starszym wieku, kiedy nasze włókna kolagenowe nie są już tak jędrne. Jest efektem równoczesnego powiększania się komórek tłuszczowych oraz utrudnionego krążenia limfy i krwi. W komórkach gromadzą się ponadto toksyny, które pogarszają wygląd skóry i mogą prowadzić do procesów zapalnych. Cellulit cyrkulacyjny jako jedyny może sprawić nam ból, ponieważ w skórze tworzą się twarde, uciskające grudki.

Jak walczyć z cellulitem?

Przede wszystkim warto zadbać o aktywny tryb życia, połączony z odpowiednim nawodnieniem organizmu i zbilansowaną dietą. Nie będziemy Was oszukiwać, że same zabiegi kosmetologiczne skutecznie rozprawią się z cellulitem raz na zawsze. Ważna jest regularna aktywność fizyczna. Szczególnie polecamy Wam ćwiczenia poprawiające krążenie, takie jak spacery, bieganie, pływanie czy jazda na rowerze.

Czy endermologia jest skuteczna na cellulit?

Spośród zabiegów estetycznych na cellulit ulubionym zabiegiem naszych pacjentów jest endermologia. Endermologia to masaż podciśnieniowy, który oddziałuje na tkankę łączną skóry. Masaż połączony z podciśnieniem wspomaga uaktywnienie metabolizmu tkanki tłuszczowej, a w rezultacie stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Już po jednym zabiegu widoczne są pierwsze efekty:

 • zagęszczenie skóry,
 • poprawa napięcia skóry,
 • przywrócenie witalności,
 • wygładzenie struktury skóry,
 • wzrost nawilżenia i odżywienia skóry.

Dzięki temu to jeden z najskuteczniejszych zabiegów w walce z cellulitem.

cellulit-endermologia

Mechanizm działania endermologii

Endermologia jest to bezinwazyjna mechaniczna stymulacja skóry połączona z podciśnieniem, która ma na celu przyśpieszyć metabolizm tkanki tłuszczowej. Działa stymulująco na fibroblasty, które dzięki temu są pobudzone do produkcji kolagenu i elastyny (białko odpowiedzialne za sprężystość i elastyczność skóry). Podczas zabiegu skóra jest stymulowana poprzez specjalną głowicę maszyny. Przeczytaj więcej o zabiegu endermologii.

Zalecenia po zabiegu

Zaleca się, aby zarówno przed, jak i po zabiegu endermologii pić duże ilości wody, minimum 2,5 litra dziennie. Ułatwi to usuwanie toksyn z organizmu.

Zalecenia domowe

 • Stosować kosmetyki zawierających kofeinę, cynamon, imbir, algi czy wyciągi z owoców cytrusowych.
 • Pić 2 litry wody dziennie.
 • Ćwiczyć przez minimum 30 minut 3 razy w tygodniu.
 • Stosować masaż szorstką rękawicą 2-3 razy w tygodniu.
Scroll to Top
Przewiń do góry