Dlaczego zabiegi medycyny estetycznej powinny być wykonywane wyłącznie przez lekarzy

Dziś mamy dla Was wpis przestrogę. Nauczeni przypadkami pacjentów, którzy trafiają do naszej kliniki, chcemy przestrzec Was przed wykonywaniem wszelkich zabiegów medycyny estetycznej samemu lub przez nieuprawnione do tego osoby oraz przed kupowaniem preparatów z nieznanego źródła na własną rękę. Jeśli właśnie przecieracie oczy ze zdumienia, bardzo się cieszymy. Jeżeli natomiast zastanawialiście się nad możliwościami albo wyszukiwaliście informacji skąd pozyskać np. botoks i jak przeprowadzić zabieg, przeczytajcie dokładnie ten tekst.

Dla nas zaskakujące jest, że zabiegi tego typu są wykonywane przez np. kosmetyczki lub kosmetologów. Wciąż nie są to osoby uprawnione do przeprowadzania zabiegów iniekcyjnych, ale jednak jesteśmy w stanie wyobrazić sobie doświadczonego kosmetologa, który podjął się dziedziny medycyny estetycznej. Mimo to utrzymujemy, że jedynymi osobami, które powinny wykonywać tego typu zabiegi są doświadczeni lekarze!

Czytając opinie na forach, często spotykałam się ze stwierdzeniem, że lekarze zdzierają pieniądze, a przecież to tylko kilka wkłuć igły. To prawda, czasami to tylko kilka wkłuć, jednak nie miejcie wątpliwości, nie są to przypadkowe wkłucia. Kwas hialuronowy wstrzykiwany jest w odpowiednią warstwę – śródskórnie, podskórnie lub na kość. Nawet po obejrzeniu filmów instruktażowych (zapewne większość autorów, która zamieszczała je w sieci nie przypuszczała, w jakim celu będą spożytkowane) laik nie będzie w stanie trafnie określić miejsca podania. Do tego dochodzą jeszcze preparaty o wątpliwych składach.

No i najgorsze, najbardziej niebezpiecznie czyli powikłania. W razie powstania niektórych z powikłań nie ma nawet możliwości leczenia! Do najbardziej prawdopodobnych powikłań należą:

– różnego rodzaju infekcje

– reakcje zapalne

– asymetria twarzy

– stwardnienia, guzki

– plamy, blizny i przebarwienia

– zmiany martwicze skóry

– reakcje alergiczne na preparat dochodzące aż do wstrząsu anafilaktycznego!

Przy podejmowaniu wyboru dotyczącego gdzie i „u kogo” poddać się zabiegom medycyny estetycznej warto mieć na uwadze jeszcze jedną sprawę. Jeżeli po zabiegu dojdzie do infekcji, lekarz który wykonywał zabieg wie, co było w składzie produktu, z którym pracuje, wie co mogło doprowadzić do ewentualnej reakcji alergicznej lub w jaki sposób pomóc pacjentowi. Zdecydowanie trudniej jest mu leczyć powikłania po innej osobie, w szczególności jeśli nie zna preparatu, który został użyty i nie wie w jaki i czy na pewno właściwy sposób został podany. Jeśli ktoś decyduje się na zabieg u kosmetyczki/kosmetologa musi pamiętać, że nie mają one uprawnień do wypisywania recept w wyniku czego pomocy po nieudanych zabiegach i tak będzie musiał szukać u lekarza medycyny estetycznej. Takie leczenie może kilkukrotnie przewyższyć koszt taniego zabiegu. Warto więc zastanowić się, czy warto w takim momencie oszczędzać. Ponadto renomowane kliniki oferują stałą opiekę pozabiegową, więc jeśli cokolwiek niepokoi pacjenta, w każdej chwili może umówić się na konsultację, która powinna zawierać się w cenie wykonanego zabiegu.

Powikłania po zabiegu mogą wystąpić nawet po wizycie u doświadczonego specjalisty, mogą wystąpić tak naprawdę u każdego. Wystarczy niedoleczona infekcja i słabsza odporność i kwas hialuronowy może zareagować lekką opuchlizną. Nie jest to typowy objaw, ale może się zdarzyć. W takim momencie lekarz albo poda antybiotyk w celu zwalczenia infekcji albo jeśli nie będzie to wystarczające zastosuje mocniejsze środki włącznie z rozpuszczeniem kwasu przy użyciu hialuronidazy.

Na koniec jeszcze jedno ostrzeżenie. Wcześniej zupełnie nie pomyślałabym, o niebezpieczeństwie wynikającym z tego typu ofert, ale dosłownie w trakcie pisania artykuły natrafiła nam się pacjentka po ofercie z Grouponu. Nie chcemy demonizować, zapewne większość ofert jest uczciwa, natomiast miejcie zawsze z tyłu głowy, że skoro cena jest podejrzanie niska, coś może się za nią kryć. W tym przypadku niska cena wiązała się z tym, że zabieg wykonywany był przez kosmetyczkę. Pacjentka trafiła do nas z powikłaniami po mezoterapii igłowej. W klinice, w której wykonała zabieg nie byli w stanie udzielić jej pomocy, ponadto kiedy odesłana przez naszego lekarza w celu dowiedzenia się, jakim preparatem został wykonany zabieg okazało się, że klinika zmieniła już miejsce i nie ma stałych godzin otwarcia. Ostatecznie udało się uzyskać informację, pacjentka ubiega się o zwrot kosztów i jest w trakcie terapii w naszej klinice.

Jak widać, jest to coraz częściej pojawiający się problem, dlatego dla własnego bezpieczeństwa oddajcie swój wygląd i zdrowie (!) w ręce specjalisty. Skoro są to zabiegi wykonywane przez lekarzy, powinny być dla nich zarezerwowane. Nikomu nie przyjdzie przecież do głowy zrobić sobie na własną rękę operacji czy różnego rodzaju zabiegów. Zabiegi medycyny estetycznej trzeba potraktować równie poważnie.

Scroll to Top
Przewiń do góry