Możliwe powikłania po zabiegach medycyny estetycznej. To musisz wiedzieć

Zabiegi medycyny estetycznej, szczególnie te z wykorzystaniem toksyny botulinowej i wypełniaczy, czy także mezoterapia igłowa cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim możesz w łatwy sposób poprawić swój wygląd, podnieść samoocenę i opóźnić oznaki starzenia. Musisz jednak pamiętać o tym, że jak każda procedura medyczna, tak i te zabiegi niosą ze sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań. W tym artykule postaramy się pomóc Ci zrozumieć, jakie objawy po wykonaniu zabiegów medycyny estetycznej powinny Cię zaniepokoić i kiedy musisz pilnie skontaktować się z lekarzem wykonującym zabieg.

Powikłania po zabiegach medycyny estetycznej, które powinny Cię zaniepokoić 

Jednym z poważniejszych powikłań po zabiegach medycyny estetycznej są zakażenia. Mogą one wystąpić, gdy bakterie infekują okolicę zabiegową – niezależnie czy w trakcie wizyty, czy nawet do kilku dni po zabiegu. Takie sytuacje mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Objawy zakażenia obejmują najczęściej zaczerwienienie, obrzęk, ból, wydzielinę ropną i gorączkę. Aby zminimalizować ryzyko, ważne jest, aby wybierać profesjonalne gabinety, które przestrzegają surowych standardów higieny i dezynfekcji. Po zabiegu przestrzegaj zaleceń otrzymanych od lekarza. Pod kątem zapobiegania infekcji zwykle dotyczą one unikania okolicy pozabiegowej brudnymi rękami i przedmiotami, zachowanie dystansu od zwierząt, w tym również domowych, jak i odpowiednia pielęgnacja tego miejsca. 

Jeśli po wykonanym zabiegu zauważysz na swojej skórze jeden w wymienionych objawów jak najszybciej udaj się do lekarza, który wykonywał zabieg, aby wdrożyć potrzebne leczenie. 

Kolejną grupą powikłań, które mogą pojawić się po zabiegach medycyny estetycznej, są reakcje alergiczne. Mogą być one wywołane przez różne substancje używane podczas zabiegu. Od znieczulenia, przez składniki preparatów, a na kremach pozabiegowych kończąc. Objawy alergii mogą obejmować swędzenie, wysypkę, obrzęk, a w ciężkich przypadkach nawet trudności w oddychaniu. Aby uniknąć tych problemów, koniecznie poinformuj lekarza o wszystkich znanych alergiach i historii medycznej przed wykonaniem zabiegu. Podobnie jak w przypadku zakażenia, jeśli zauważysz u siebie objawy reakcji alergicznej, koniecznie skontaktuj się ze swoim lekarzem. 

Martwica tkanek to rzadkie, ale poważne powikłanie po zabiegach medycyny estetycznej, które budzi największa grozę wśród pacjentów. Może wystąpić, gdy przepływ krwi przez naczynia zostanie zakłócony. Jeśli dojdzie do niedokrwienia, czas jest na wagę złota. Najczęściej lekarz już na fotelu jest w stanie zauważyć, że doszło u Ciebie do takiego powikłania i wtedy wdraża od razu odpowiednie leczenie. Gdyby zdarzyło się tak, że zauważysz niepokojące objawy dopiero po powrocie do domu, jak najszybciej skontaktuj się z osobą wykonującą zabieg, aby uzyskać odpowiednią pomoc. Objawy niedokrwienia w wyniku zablokowania naczynia, to najczęściej nagłe nasilenie dolegliwości bólowych, zblednięcie, a po pewnym czasie również ochłodzenie okolicy takiego naczynia. Może też występować mrowienie lub uczucie podobne do znieczulenia.

Brak szybkiej interwencji i leczenia takiego powikłania może niestety prowadzić do poważniejszego problemu – martwicy skóry. Wtedy z kolei skóra zaczyna ciemnieć, ból nasila się, pojawiają się owrzodzenia, a zaburzenia czucia są coraz mocniej odczuwalne. Aby zmniejszyć ryzyko takich powikłań, wybieraj doświadczonych lekarzy, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w przeprowadzaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Unikaj miejsc oferujących zbyt tanie zabiegi, które mogą nie gwarantować odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. 

Objawy, które nie są groźne dla zdrowia 

Nie wszystkie objawy po wykonywanych zabiegach medycyny estetycznej są niepokojące. Niektóre procedury celowo mocno ingerują w nasze tkanki, często doprowadzając do kontrolowanego stanu zapalnego. Szczególnie jeśli problem, z którym zgłasza się pacjent, wymaga intensywnej przebudowy lub poprawy jakości tkanek. Wtedy chociaż okres pozabiegowy nie należy do komfortowych, to pojawiające się dolegliwości w większości nie powinny nas niepokoić.

Przy zabiegach wolumetrii może pojawić się obrzęk, zasinienia czy tkliwość miejsca zabiegowego. Te objawy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Aby zmniejszyć ich nasilenie, możesz stosować zimne kompresy (ale nie stosuj ich po zabiegach z toksyną botulinową), a w przypadku siniaków w ich szybszym gojeniu pomoże stosowanie przeznaczonych do tego problemu preparatów, np. maści z arniką. Dlatego bardzo ważne jest dokładne omówienie przez lekarza, czego pacjent może się spodziewać po danym zabiegu. Pozwala to nie tylko znacząco zredukować stres towarzyszący pacjentowi, ale i zwiększyć jego bezpieczeństwo, ponieważ będzie on świadomy, w jakich sytuacjach należy pilnie zgłosić się na kontrolę. 

Blizny i przebarwienia to kolejne niegroźne, choć niepożądane efekty uboczne. Mogą one być wynikiem nieprawidłowego gojenia się ran lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry po zabiegu. Aby zminimalizować ryzyko ich powstania, przestrzegaj zaleceń dotyczących pielęgnacji skóry, unikaj ekspozycji na słońce i przede wszystkim – stosuj codziennie odpowiednie kremy z filtrem UV. Używaj także preparatów wspomagających regenerację skóry, aby przyspieszyć gojenie i zredukować ryzyko powstawania blizn.

Warto również wspomnieć o nieregularnościach i asymetriach, które mogą pojawić się po niektórych zabiegach. Mogą one być wynikiem niewłaściwej techniki wykonania zabiegu, nieprzewidzianej reakcji organizmu na dany preparat, czy czasem również nietypowej anatomii pacjenta. Choć te problemy mogą być frustrujące, prawie zawsze można je stosunkowo łatwo skorygować dodatkowymi zabiegami lub prostymi procedurami w gabinecie. 

Podsumowanie 

Zabiegi medycyny estetycznej mogą przynieść znakomite efekty, ale ważne jest, aby być świadomym potencjalnych komplikacji. Wybierając odpowiedni gabinet, przestrzegając zaleceń lekarza i dbając o swoje zdrowie, możesz cieszyć się korzyściami płynącymi z tych procedur, minimalizując ryzyko powikłań. Twoje zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze, dlatego zawsze konsultuj swoje decyzje z wykwalifikowanym specjalistą. Dbaj o swoje zdrowie, podejmując świadome decyzje dotyczące zabiegów medycyny estetycznej.

Scroll to Top
Przewiń do góry