Trądzik to częsta i frustrująca choroba skóry. Kojarzona z nastolatkami, ale nawet jeśli okres dojrzewania masz już za sobą, również możesz zmagać się z trądzikiem dorosłych. Trądzik postrzegany jest głównie jako problem estetyczny. Pamiętaj jednak, że to przede wszystkim problem medyczny – uporczywe zmiany ropne skóry oddziałują na cały organizm. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów, które mogą pomóc Ci w jego zwalczaniu. W tym poradniku przedstawiamy sprawdzone metody profilaktyki i leczenia trądziku młodzieńczego i trądziku dorosłych.
Co sprzyja rozwojowi trądziku?
Najczęściej jest to kombinacja wielu czynników. Lekarze najczęściej mówią o 6 głównych przyczynach.
- Nadmierna produkcja sebum. Sebum to naturalny olejek produkowany przez gruczoły łojowe skóry. W przypadku osób z trądzikiem gruczoły te produkują zbyt dużo sebum, co może powodować zatykanie porów i powstawanie zmian trądzikowych.
- Nadmierne rogowacenie naskórka. Komórki naskórka u osób z trądzikiem mają tendencję do nadmiernego rogowacenia, co również może prowadzić do zatykania porów.
- Bakterie. Propionibacterium acnes (P. acnes) to bakterie, które naturalnie występują na skórze. U osób z trądzikiem P. acnes namnażają się w nadmiernej ilości i mogą powodować stany zapalne.
- Predyspozycje genetyczne. Jeżeli w rodzinie występuje trądzik, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również u Ciebie się on pojawi.
- Zmiany hormonalne, takie jak te, które zachodzą w okresie dojrzewania lub ciąży, mogą nasilać trądzik. Część kobiet obserwuje nasilenie zmian trądzikowych tuż przed miesiączką.
- Niektóre leki, takie jak kortykosteroidy, mogą nasilać trądzik.
Profilaktyka trądzikowa
Chociaż nie można całkowicie zapobiec trądzikowi, można zastosować pewne środki, aby zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia lub nasilenia.
Codzienna higiena cery trądzikowej
Nieważne, jak bardzo doskwiera Ci zmęczenie i senność. Zawsze (naprawdę zawsze!) pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu skóry przed snem. Aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia z całego dnia, resztki makijażu oraz krem z filtrem, warto stosować oczyszczanie dwuetapowe. Pierwszy etap wykonaj przy użyciu produktów oleistych, np. olejków naturalnych lub specjalistycznych płynów dwufazowych. Usuniesz w ten sposób pozostałości wodoodpornych kosmetyków. W drugim etapie użyj pianki lub żelu do mycia twarzy. Dzięki temu dogłębnie oczyścisz cerę z zanieczyszczeń i nadmiaru sebum, dzięki czemu nie dopuścisz do namnażania się bakterii.
Dobre nawyki w profilaktyce trądzikowej
Unikaj zbędnego dotykania twarzy! Dotykanie twarzy brudnymi rękami czy brudnym telefonem może przyczynić się do przenoszenia bakterii i zanieczyszczeń, co może prowadzić do powstawania trądziku.
Choć “wyciśnięcie pryszcza” może być kuszące, nigdy tego nie rób. Wyciskanie zmian tylko podrażnia skórę, pogarsza jej stan i przyczynia się do “rozsiania” wyprysków. To także prosta droga do powstania blizn potrądzikowych i przebarwień.
Pamiętaj, by mieć osobny ręcznik do twarzy – częstym błędem jest używanie jednego, wspólnego ręcznika do twarzy i do rąk. Często zmieniaj pościel, zwłaszcza poszewkę na poduszkę. W nocy intesywnie wydzielamy sebum, również na skórze głowy, które osadza się na materiale. Pozostają na nim także resztki kosmetyków do stylizacji włosów.
Czy dieta ma wpływ na trądzik?
Nie ma naukowych dowodów na to, że dieta ma bezpośredni wpływ na powstawanie trądziku. Należy jednak jeść zdrową żywność bogatą w owoce, warzywa i błonnik, a unikać przetworzonej żywności, słodyczy i nadmiaru tłustych potraw. Nieprawidłowa dieta może powodować zaostrzenie istniejących już zmian.
Jak skutecznie wyleczyć trądzik?
Jeśli Twoje wysiłki w walce z trądzikiem nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, skonsultuj się z dermatologiem. Leczenie trądziku dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta, z uwzględnieniem nasilenia choroby, rodzaju zmian, wieku, płci oraz innych czynników. Lekarz dobierze te metody, które będą najbardziej odpowiednie w danym przypadku.
Najczęstszymi formami leczenia trądziku są leczenie miejscowe i leczenie ogólnoustrojowe.
W leczeniu miejscowym stosuje się:
- Retinoidy dostępne bez recepty i na receptę. Działają złuszczająco, przeciwzapalnie i regulują wydzielanie sebum.
- Kwas salicylowy działa złuszczająco i przeciwbakteryjnie.
- Nadtlenek benzoilu działa przeciwbakteryjnie i otwiera pory.
- Antybiotyki stosowane miejscowo w postaci maści lub kremów. Działają przeciwbakteryjnie.
W leczeniu ogólnoustrojowym lekarz może zalecić:
- Antybiotyki stosowane w przypadku umiarkowanego lub ciężkiego trądziku.
- Izotretynoina, czyli silny lek stosowany w ciężkich postaciach trądziku opornego na inne metody leczenia.
- Hormonalna terapia antykoncepcyjna: może być stosowana u kobiet w celu regulacji hormonów i złagodzenia objawów trądziku.
Jak walczymy z trądzikiem w Body Care Clinic?
Kosmetolodzy Body Care Clinic korzystają z szerokiego spektrum zabiegów, by dobrać te najbardziej właściwe do potrzeb pacjenta. Najczęściej polecamy:
- peelingi chemiczne – działają antyzapalnie i przeciwłojotokowo, spłycają także zmiany i blizny potrądzikowe;
- oksybrazja – dzięki wykorzystaniu podczas zabiegu tlenu likwidujemy środowisko bakterii beztlenowych, czyli głównego winowajcy powstawania trądziku;
- prx t33 – innowacyjny zabieg chemicznej biorewitalizacji skóry, który pozwala na dogłębne oczyszczenie cery oraz likwidację drobnych zmian potrądzikowych;
- dermapen – ten zabieg polecamy w celu spłycenia zmian potrądzikowych. Pamiętaj, że aktywny trądzik jest przeciwwskazaniem do jego wykonania!
Jakie kosmetyki stosować przy cerze trądzikowej?
Przede wszystkim włącz do codziennej pielęgnacji cery trądzikowej produkty z retinoidami. Retinoidy są składnikami o najlepiej udowodnionym działaniu przeciwtrądzikowym. Występują w kremach, tonikach czy maskach drogeryjnych, znajdziesz je także w maściach aptecznych. Wiele produktów aptecznych dostępnych jest bez recepty, jeśli jednak masz bardzo zaawansowany trądzik warto skonsultować się z lekarzem i dobrać preparat na receptę. Pamiętaj, że skóra potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do retinolu. Rozpoczęcie kuracji wiosną pozwoli skórze stopniowo się zaadaptować przed nadejściem intensywnego słońca latem.
Przy skłonnościach do trądziku ważne jest regularne nawilżanie skóry. Stosowanie lekkiego, niekomedogennego (czyli mówiąc bardziej obrazowo “niezapychającego”) kremu nawilżającego pomoże utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. To z kolei może zapobiec nadmiernej produkcji sebum i w konsekwencji – powstawaniu zmian zapalnych. Nawilżanie skóry jest ważne zwłaszcza wtedy, kiedy stosujesz kosmetyki z retinoidami, które wysuszają skórę.
Jeśli masz cerę trądzikową, szczególnie Ty musisz pamiętać o codziennym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Ekspozycja na promieniowanie UV może nasilać stany zapalne skóry i powodować powstawanie przebarwień po trądziku. Należy więc stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym o SPF 30 lub wyższym każdego dnia, nawet w pochmurne dni.
W przypadku osób z tłustą skórą lub skłonnością do przetłuszczania się, można stosować toniki z kwasem salicylowym lub glikolowym. Można również stosować maseczki oczyszczające na bazie glinki.