Autor: dr Tomasz Łukasik
Temat suplementacji doustnego kolagenu budzi duże kontrowersje. W internecie można spotkać się ze skrajnie różnymi opiniami. Czy kolagen rzeczywiście działa, czy może jednak jest stratą czasu i pieniędzy? Postaram się dziś rozwiać wasze wątpliwości, oczywiście w oparciu o dane naukowe.
Spis treści
Zacznijmy od tego…
Czym jest kolagen i jaką spełnia rolę w naszych ciałach?
Kolagen jest białkiem, który wystepuje w praktycznie wszystkich naszych tkankach. Mamy oczywiście wiele rodzajów kolagenu i każdy z nich spełnia inną funkcję. Jedne spełniają swoją funkcję w budowie skóry, inne narządów, mięśni, stawów itd. Kolagen w zasadzie jest składnikiem budulcowym naszego ciała.
Jeśli chcemy pomyśleć o nim w kontekście starzenia, to ważne żeby zrozumieć jego rolę w różnych procesach.
Jak proces starzenia wpływa na kolagen?
Około 20-go roku życia naturalne procesy w naszym organizmie, odpowiedzialne za produkcję kolagenu, spowalniają. Zmniejszenie produkcji kolagenu ma bardzo duże znaczenie w procesie starzenia. Mniej kolagenu to tak naprawdę mniejsza grubość skóry właściwej, a co za tym idzie – zaczynają na niej pojawiać się zmarszczki czy wiotkość. Podsumowując, ilość kolagenu w naszej skórze zmniejsza się z wiekiem. A naszym celem, jeśli chcemy spowolnić starzenie się skóry, jest spowolnienie tego procesu.
Jakie role pełni w naszym organizmie kolagen?
W skórze jest głównym składnikiem odpowiedzialnym za jej elastyczność, grubość. Kolagen jest też głównym budulcem naszych włosów i paznokci, mięśni, naczyń krwionośnych. Generalnie, kolagen spełnia funkcję niemal w każdym zakątku naszego organizmu. Odpowiada nie tylko za ładny wygląd, ale też za prawidłową funkcję wielu kluczowych narządów.
Jak kolagen powstaje w skórze?
Kolagen jest białkiem. Każde białko składa się z aminokwasów. Najważniejszymi aminokwasami biorącymi udział w produkcji kolagenu są glicyna i prolina. Kolejnymi składnikami niezbędnymi do produkcji kolagenu sa wit. C, cynk oraz miedź. Wszystkie te elementy są niezbędne do produkcji kolagenu i poniekąd stanowią bazę, jeśli chodzi o suplementację.
Co się dzieje, kiedy spożywamy doustny kolagen?
Czy możemy sobie wybrać, gdzie trafi połknięty przez nas kolagen? Do skóry, włosów, paznokci? A może mięśni lub więzadeł? Nie jest to takie proste. Kolagen jest cząsteczką, która po połknięciu jest rozkładana w naszym organizmie do wspomnianych wcześniej aminokwasów. I te aminokwasy trafiają tam, gdzie są najbardziej potrzebne i wykorzystywane do wyprodukowania takiego białka, jakiego nasz organizm aktualnie najbardziej potrzebuje.
Jak stosowanie kolagenu może wpłynąć na naszą skórę?
Warto od razu podkreślić, że stosowanie kremów czy innych produktów do pielęgnacji z kolagenem nie będzie miało żadnego działania, ponieważ cząsteczka kolagenu jest zbyt duża, by móc przenikać przez naszą skórę.
Kolagen w skórze jest produkowany przez fibroblasty, podobnie elastyna. Kolagen i elastyna stanowią budulec skóry, odpowiedzialny za jej elastyczność.Tak jak wcześniej wspomniałem, do budowy kolagenu potrzebne są konkretne aminokwasy. Faktem jest, że tak naprawdę nie potrzebujemy dostarczać kolagenu w formie suplementów diety. Pod warunkiem, że mamy zbilansowaną dietę i dostarczamy naszemu organizmowi z pożywieniem wymienione wcześniej aminokwasy, wit C, cynk oraz miedź.
Czy są jakieś zagrożenia związane z zażywaniem doustnego kolagenu?
Generalnie nie ma niebezpieczeństw związanych z zażywaniem kolagenu. Musimy jednak pamiętać o dwóch rzeczach. Po pierwsze kolagen to białko, a nadmierna ilość każdego białka może powodować przeciążenie nerek.
Kolejny aspekt, o którym musimy pamiętać, to fakt, że produkcja i sprzedaż suplementów diety nie są w Polsce szczególnie uregulowaną gałęzią. W związku z tym na rynku są dostępne zarówno dobrej jakości produkty, jak i takie, które nie będą miały żadnego działania. Wybierając produkt, który chcemy zażywać, starajmy się wybierać zaufanych producentów. W przypadku kolagenu wybieranie najtańszego dostępnego na rynku może nie być najlepszym wyborem.
Na co zwrócić uwagę wybierając doustny kolagen?
Przede wszystkim na źródło pochodzenia: najlepiej żeby to był kolagen rybi. Sprawdź też, czy dawka zawarta w rekomendowanej porcji odpowiada dobowej dawce spożycia.
Czy osobiście polecam zażywanie doustnego kolagenu? Czy sam go używam?
Osobiście zarówno suplementuję doustny kolagen i zalecam go też moim pacjentom. Pamiętajmy, że suplementując kolagen, dostarczamy tak naprawdę budulec do wyprodukowania tego białka przez naszą skórę. A co za tym idzie, wykonując zabiegi mające na celu zwiększenie produkcji kolagenu, taka suplementacja będzie świetnym ich wsparciem.
Pamiętajcie jednak, że jedynie zażywanie doustnego kolagenu nie zdziała cudów. Dla zachowania zdrowej, młodej skóry konieczne jest stosowanie kremów z filtrem, unikanie palenia papierosów, picia alkoholu oraz trzymanie zdrowej, zbliansowanej diety. Świetnym wsparciem dla zwiększenia produkcji kolagenu będą też zabiegi typu mikronakłucia, czyli dermapen.
Mam nadzieję, że rozwiałem wasze wszystkie wątpliwości co do suplementowania kolagenu. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie śmiało!