Zabiegi medycyny estetycznej szansa czy zagrożenia? Jeśli Twój lekarz nie umie odpowiedzieć na to pytanie – uciekaj!

Medycyna estetyczna z każdym rokiem staje się coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób decyduje się na zabiegi poprawiające wygląd. Nie brakuje jednak kontrowersji oraz wątpliwości czy wszystkie dostępne na rynku zabiegi są po pierwsze skutecznie, a po drugie, co najważniejsze, bezpieczne?

“Jednym z większych zagrożeń jest fakt wykonywania zabiegów medycyny estetycznej przez osoby nie posiadające wykształcenia medycznego. Osoby niebędące lekarzami coraz częściej podejmują się wykonywania skomplikowanych procedur, co może prowadzić do powikłań i zagrożenia dla zdrowia i życia pacjentów” – ostrzega nasz ekspert, lekarz medycyny estetycznej Tomasz Łukasik

Kolejnym problemem jest wykorzystywanie na szeroką skalę preparatów, które nie posiadają certyfikatów gwarantujących bezpieczeństwo ich podania. Pacjenci często decydują się na tego typu zabiegi skuszeni niższą ceną lub reklamą w Internecie, w nadziei na szybkie i trwałe efekty, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń.

Doktor Tomasz Łukasik podkreśla: “Nikt tak naprawdę nie jest w stanie przewidzieć ani zagwarantować co się wydarzy po wstrzyknięciu tego typu preparatów, bo po prostu nikt tego nie badał. Nie powinniśmy jednak winić pacjentów – oni ufają specjalistom, do których trafiają – bo to na lekarzach spoczywa obowiązek weryfikacji czy dany preparat nadaje się do użycia”

W kontekście nowych trendów w medycynie estetycznej ostatnio coraz więcej gabinetów szczyci się wykorzystywaniem preparatów opartych na egzosomach. Niestety, istnieje wiele wątpliwości co do bezpieczeństwa i skuteczności ich stosowania w zabiegach medycyny estetycznej. Brak badań klinicznych oraz odpowiednich regulacji prawnych może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia pacjentów powikłań.

“Na chwilę obecną nie ma na rynku żadnego preparatu z egzosomami dopuszczonego do inekcji i w większości są one zarejestrowane jako kosmetyki. Podawanie ich w formie mezoterapii może nieść za sobą groźne dla pacjentów konsekwencje. “ podkreśla lekarz prowadzący w Body Care Clinic Tomasz Łukasik.

Biorąc pod uwagę powyższe fakty, szczególnie istotne jest aby wybierając gabinet medycyny estetycznej upewnić się, że pracujące w nim osoby posiadają uprawnienia do wykonywanych przez siebie zabiegów. Polecamy też aby każdorazowo dopytywać swojego lekarza czy preparat, który stosuje posiada certyfikat do iniekcji. Jeśli lekarz nie będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie powinna to być dla nas czerwona flaga.

Scroll to Top
Przewiń do góry