Co z tym biustem? Pomoc kosmetologa czy interwencja chirurga plastycznego?

Jędrne i sprężyste piersi to marzenie każdej kobiety. Niestety wraz z upływem czasu i złych nawyków biust staje się obwisły. Jak uchronić się przed tym problemem? Co zrobić w przypadku wiszących piersi z rozstępami czy po karmieniu dziecka? Jak ujędrnić obwisły biust?

Przegląd problemów estetycznych w obszarze biustu – kiedy pomoc kosmetologa, a kiedy interwencja chirurga plastycznego?

Budowa piersi

Gruczoł mlekowy zbudowany jest z przewodów i zrazików, tworzących tkankę gruczołową. Zraziki tworzą skupiska 15-20 pęcherzyków produkujących wydzielinę, czyli mleko. Z każdego zrazika wychodzi przewód mleczny, który uchodzi do zatoki mlecznej a następnie pokarm wydzielany jest na zewnątrz brodawki. Gruczoł piersiowy zbudowany jest również z tkanki tłuszczowej oraz tkanki mięśniowej i włóknistej, które otaczają część gruczołową piersi.

Jakie są przyczyny powstawania problemów w obrębie gruczołu piersiowego?

– ciąża
– karmienie piersią
– nagły rozrost gruczołu piersiowego w okresie dojrzewania
– zmniejszenie ilości tkanki gruczołowej w obrębie piersi
– starzenie się skóry

Zmiany estetyczne biustu

Rozstępy – to zmiany skórne wyglądem przypominające blizny – najczęściej lokalizują się na udach, pośladkach, brzuchu, piersiach czy ramionach. Każdy z nas narażony jest na powstawanie rozstępów, są jednak tzw. grupy ryzyka, czyli osoby bardziej narażone i predysponujące do powstawania tych zmian skórnych. Należą do nich: kobiety po ciąży, matki karmiące, osoby otyłe oraz osoby w wieku dojrzewania.

Istnieją dwa główne mechanizmy powstawania rozstępów: predyspozycje genetyczne i urazy mechaniczne. W przypadku tych pierwszych, jeśli w Twojej rodzinie występuje skłonność do powstawania rozstępów możesz zakładać, że w przyszłości będzie to również Twój problem.

Główną przyczyną tej przypadłości są urazy mechaniczne skóry, w wyniku nagłej zmiany masy ciała. Ciąża, nagły przyrost w wieku młodzieńczym, czy właśnie rozrost gruczołu mlekowego w okresie laktacji to momenty, w których skóra najzwyczajniej „nie nadąża” za wzrostem masy ciała w stosunkowo krótkim czasie.

Z fizjologicznego punktu widzenia rozstępy powstają w wyniku nieprawidłowego działania włókien kolagenowych i elastynowych w skórze właściwej. Wyróżnia się dwie fazy rozstępów – fazę zapalną i fazę zanikową. W fazie zapalnej rozstępy są żywoczerwone, natomiast w fazie zanikowej przybierają kolor biały i coraz bardziej przypominają bliznę. Ocena w jakiej fazie znajdują się te zmiany jest bardzo ważna dla efektywności terapii, ponieważ działa tutaj zasada- im szybciej tym lepiej! Rozpoczęcie terapii, kiedy rozstępy są czerwone daje nam większe prawdopodobieństwo ich redukcji.

Brak jędrności skóry – jest to zdolność naszej skóry do odkształcania się, aby mogła wrócić do stanu wyjściowego. Za efekt sprężystości, jędrności i napięcia skóry ma wpływ wiele czynników, takich jak: odpowiednie nawodnienie skóry, dieta, aktywność fizyczna, pielęgnacja domowa czy wpływ czynników zewnętrznych. Jednak bezpośrednio utrata napięcia ma związek z naszą skórą właściwą, a dokładniej z dwoma kluczowymi białkami – kolagenem i elastyną. Włókna, na które składają się  białka przybierają kształt „sprężynek”.  Z wiekiem połączenia pomiędzy nimi słabną a „sprężynki” zaczynają się coraz bardziej „prostować”. Efekt jest taki, jakby ktoś wziął dwa końce sprężyny i chciał ją jak najbardziej rozciągnąć. W wyniku tych procesów nasza skóra traci na jędrności i nie wygląda już tak dobrze jak kiedyś. Do takich zmian może dojść nie tylko w wyniku upływu czasu, ale także po ciąży, czy po okresie karmienia piersią.

W pierwszym przypadku na brak jędrności bezpośredni wpływ ma masa ciała. Po ciąży każda kobieta traci kilogramy, a skóra niekoniecznie nadąża za tak intensywnymi zmianami. Podobnie jest po okresie laktacji, kiedy gruczoł piersiowy w wyniku rozrostu tkanki gruczołowej powiększa się. Natomiast po tym czasie tkanka gruczołowa zaczyna się zmniejszać, ale nasza skóra pozostaje „rozciągnięta”.

Utrata jędrności piersi, „obwisły” biust – ten problem estetyczny może wynikać z utraty napięcia skóry co spowoduje, że twój biust nieco „opadnie”. Może być to jednak spowodowane również utratą masy tkanki gruczołowej czy tkanki tłuszczowej. Do takich sytuacji dochodzi między innymi po okresie karmienia, kiedy gruczoł piersiowy nie musi spełniać już swojej nadrzędnej funkcji – produkowania pokarmu. Jeśli mamy odpowiednią ilość tkanki tłuszczowej, pomniejszenie tkanki gruczołowej może być nawet niezauważalne, jeśli jednak „tłuszczyk” nie idzie nam w piersi, po okresie karmienia mogą one wyglądać nieestetycznie. Taka sama sytuacja może nam towarzyszyć, kiedy zgubimy zbędne kilogramy i zejdą one z tych partii ciała, z których wcale nie chcemy się ich pozbyć… jak właśnie piersi. 🙂
Tutaj zasada jest odwrotna niż w przypadku utraty tkanki gruczołowej. Jeżeli mamy jej wystarczająco dużo piersi nadal pozostaną jędrne i „na swoim miejscu”, a jeśli nie to utrata sporej ilości tkanki tłuszczowej zaowocuje powstawaniem „obwisłego” biustu.

Na szczęście na wszystko jest jakiś sposób!

ICOONE to urządzenie pozwalające na wykonanie masażu podciśnieniowego całego ciała. W trakcie zabiegu pacjent ubrany jest w specjalny kostium, a po jego powierzchni specjalista wykonuje różne ruchy specjalistycznymi głowicami. Same głowice wyposażone są w dwie rolki i komorę zasysającą fałd skóry. Dodatkowo w rolkach znajdują się liczne mikrootworki, co zapewnia dokładną mikrostymulację skóry w każdym jej milimetrze. Urządzenie wyposażone jest w dwa typy głowic- ROBOSOLO (pojedyncza głowica), ROBOTWINS (głowice podwójne) j oraz mniejsze głowice do opracowania twarzy, szyi i dekoltu. Możliwość wyboru odpowiedniej głowicy i różnorodność programów dostosowanych pod konkretny problem i obszar, dają specjaliście możliwość dobrania indywidualnej terapii do potrzeb pacjenta. Między innymi możemy skorzystać z programu typowo ujędrniającego na obszar biustu. Poprzez mikropęcherzyki zawarte w głowicach dochodzi do intensywnego pobudzenia skóry właściwej do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych. W konsekwencji zabiegi urządzeniem Icoone pozwolą ujędrnić skórę na piersiach i delikatnie podniosą cały biust.

Zabieg urządzeniem Icoone

RADIOFREKWENCJA MIKROIGŁOWA to zabieg wykonywany w naszej klinice za pomocą urządzenia Mesotherm. Głowica urządzenia pozwala na połączenie dwóch technologii: mikronakłuć i fali radiowej. Mikronakłucia mają na celu kontrolowane uszkodzenie skóry, co skutkuje jej samoodnową podobnie jak przy skaleczeniu aktywowane są wtedy procesy naprawcze. Działanie fali radiowej umożliwia podgrzanie tkanki do bardzo wysokiej temperatury (42-45°C), co bezpośrednio wpływa na włókna kolagenowe i elastynowe skóry właściwej. Tak jak było to już wcześniej wspomniane, włókna te ulegają „rozprostowaniu”, podgrzanie ich do tak wysokiej temperatury powoduje denaturację  białek i ponowne ułożenie struktury włókien w „sprężynki”. W wyniku połączenia tych dwóch technologii w jednej głowicy dochodzi do poprawy napięcia i jędrności skóry oraz jako miły dodatek do jej oczyszczenia i wyrównania kolorytu.

Urządzenie Mesotherm

PRX-T33 I DERMAPEN to połączenie dwóch technologii idealnie sprawdzających się w leczeniu rozstępów. PRX-T33 to preparat łączący 3 substancje chemiczne: TCA (kwas trójchlorooctowy), H2O2i kwas kojowy. Ta nowatorska metoda zapewnia głęboką biostymulację skóry bez efektu złuszczania. Kwas TCA stymuluje fibroblasty, które dzięki H2O2mają większe powinowactwo do receptorów. Dodatkowo H2O2łagodzi agresywne działanie kwasu TCA przez co zabieg jest całkowicie bezpieczny. Kwas kojowy ma z kolei działanie rozjaśniające. Preparat jest nakładany bezpośrednio na oczyszczoną skórę i mocno wcierany w rozstępy. Następnie wykonywane są nakłucia urządzeniem DermaPen. Nakłuwanie skóry za pomocą odpowiednio dobranej długości igieł powoduje jej mikrourazy i mikrokrwawienia. Zawarte w krwi płytki krwi indukowane mikrouszkodzeniem uwalniają czynniki wzrostu. Te małe cząsteczki są kluczowe w regeneracji i samoodnowie uszkodzonej skóry

Urządzenie do mikronakłuwania DermaPen

INTERWENCJA CHIRURGA PLASTYCZNEGO – w przypadku, kiedy dojdzie do zmniejszenia tkanki gruczołowej lub tkanki tłuszczowej w obrębie piersi niezbędna jest konsultacja z lekarzem. Zabiegi z zakresu kosmetologii nie będą efektywne, ponieważ piersi trzeba czymś „wypełnić”. W gabinecie kosmetologicznym możemy efektywnie walczyć z rozstępami, brakiem jędrności skóry, ale efekt „obwisłych” piersi wymaga zazwyczaj wypełnienia ich implantami. Wtedy nieoceniona jest pomoc chirurga plastycznego. Często problemy te idą w parze, dlatego zawsze warto umówić się na konsultację do specjalisty, który skieruje do lekarza oraz zaplanuje terapię łączoną dla otrzymania optymalnego efektu.

Scroll to Top
Przewiń do góry