Wpływ promieni słonecznych na skórę

Dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest taka ważna? Zaczynamy cykl artykułów dotyczących promieniowania słonecznego i wpływu na naszą skórę. Razem z naszymi specjalistami przedstawimy niezbędne informacje i praktyczne porady.

Słońce jest podstawą życia na Ziemi i największym, naturalnym źródłem energii. Mówiąc o promieniowaniu słonecznym zazwyczaj mamy na myśli promieniowanie ultrafioletowe UVR. Wyróżniamy trzy podzakresy promieniowania: UVA ( 320-400nm), UVB (280-320nm). UVC (200-280nm). Skupmy się jednak nad charakterystyką promieniowania UVA i UVB, gdyż to one mają istotny wpływ na nasz organizm i skórę.

Promieniowanie UVB jest silnie rumieniotwórcze oraz odpowiada za pigmentację skóry i oparzenia słoneczne. To promieniowanie w większej części zatrzymywane jest przez warstwę rogową naskórka dlatego też głównie w tej okolicy możemy zaobserwować uszkodzenia. Należy jednak pamiętać, że dobroczynnym efektem działania UVB jest przemiana nieaktywnej formy witaminy D w postać aktywną.

Promienie UVA w odróżnieniu od UVB przenikają zarówno przez chmury jak i szyby. Natomiast wykazują zdecydowanie mniejsze działanie rumieniogenne. Promienie te mają zdolność do głębszego wnikania w głąb skóry właściwej. To co możemy zobaczyć na skórze to głównie przebarwienia natychmiastowe i opóźnione. Pod wpływem tego promieniowania dodatkowo dochodzi do uszkodzenia kolagenu i elastyny w skórze.

Opalenizna powstała w wyniku opalania jest obroną przed szkodliwym wpływem promieniowania. Komórki odpowiadające za zabarwienie naszej skóry (melanocyty) przez wpływ promieni słonecznych zaczynają produkować barwnik odpowiadający za zatrzymywanie promieni słonecznych. Oprócz ładnej opalenizny w skórze zaczynają zachodzić liczne procesy niszczące skórę. Staje się ona cieńsza, wysuszona, szybciej się starzej i pojawiają się na niej naczynka oraz przebarwienia

Pamiętajmy również o ochronie naszych oczu. Szukajmy okularów wyposażonych w szkła z filtrem UV.

Negatywny wpływ promieniowania objawia się przez:

  • Odwodnioną skórę
  • Img 1556 300x300 1Przebarwienia
  • Stany zapalne skóry
  • Osłabienie funkcji skórnego układu odpornościowego
  • Uszkodzenie DNA komórek skóry i naskórka
  • Zaburzenie procesów naprawczych
  • Nadmierna ekspozycja powoduje powstawanie fotodermatoz – chorób skórnych prowokowanych przez światło

Ciekawostki :

  • Największą intensywność UVB wykazuje w porze południowej (między godziną 10 a 15)
  • Wyniki badań potwierdzają, że zarówno promienie UVA i UVB wykazują działanie kancerogenne
  • Przypadek kierowcy tira, którego jedna połowa twarzy była młoda, natomiast druga miała wygląd 30 lat starszej jest doskonałym przykładem na to, że część promieniowania słonecznego przechodzi przez szyby oraz chmury i wpływa na nas przez cały rok
  • Pierwsze obserwacje dotyczące szkodliwości działania promieni świetlnych pochodzą z końca XIX wieku. Moda na opalanie pojawiła się na początku lat 60 XX wieku i od tego czasu zaczęto interesować się niepożądanymi skutkami jego działania.
  • Promienie UV zwiększają produkcję witaminy D3, która ułatwia wchłanianie wapnia.
  • Dzięki promieniowaniu UVA rośnie także poziom azotu we krwi, co skutkuje rozszerzeniem naczyń krwionośnych

Rada specjalisty BCC:

  • Nie przekraczaj 10 minut pobytu na słońcu bez filtra zabezpieczającego. W przeciwnym razie osiągniesz skutek odwrotny od zamierzonego – promieniowanie UV zamiast syntetyzować witaminę D3, będzie ją niszczyć (więcej na ten temat w kolejnych wpisach z cyklu dotyczącego fotoprotekcji)

 

Sandra Warzecha

Scroll to Top