Laseroterapia w leczeniu blizn — jak działa i jakie są efekty?

Blizny są częstym źródłem kompleksów. Niezależnie od tego, czy występują na twarzy, czy są skrywane głęboko pod ubraniem, mogą wpływać na samoocenę. Takie zmiany nie są jedynie problemem natury estetycznej, ale ingerują też w ruchomość skóry. Często nawet niewielkie ślady po zabiegach mogą dawać o sobie znać w postaci różnego rodzaju dolegliwości. Odpowiedzią na to jest laseroterapia, która jest skuteczną metodą leczenia blizn.

Jak laseroterapia wpływa na blizny — objaśnienie i efekty

  • Poprawa wygląd poprzez ujednolicenie tekstury blizny.
  • Widocznie spłyca zmianę.
  • Redukuje niechciany czerwony kolor.
  • Rozjaśnia zmiany o charakterze hiperpigmentacyjnym.

Laseroterapia zauważalnie wpływa na wygląd oraz funkcjonalność blizn. Skoncentrowane światło laserowe pobudza skórę do intensywnej regeneracji, a to prowadzi do bezpośredniej zmiany wyglądu tego obszaru. Laser przede wszystkim stymuluje produkcję kolagenu. Kontrolowana energia, która trafia do blizny to nic innego, jak ciepło które stymuluje komórki do produkcji tego białka. A dlaczego to kolagen odgrywa tak ważną rolę w przypadku blizn? Bo to on odpowiada elastyczność skóry. Dlatego laser stymulując produkcję kolagenu, wpływa bezpośrednio na wygładzenie blizny i poprawę jej wyglądu.

Natomiast lasery specjalizujące się w usuwaniu nierówności, takie jak laser CO2 lub Erbium YAG mogą usuwać cieniutkie warstwy skóry znajdujące się na powierzchni blizny. Oczywiście cały proces odbywa się w kontrolowany sposób, a w efekcie zmiana ulega spłyceniu. Blizny charakteryzujące się czerwoną barwą niwelują lasery o ściśle określonej długości fal.

Laseroterapia w redukcji blizn — skuteczność i metody

Wybór najskuteczniejszej metody leczenia jest kwestią indywidualną. Zawsze zależy od rodzaju blizny oraz jej cech charakterystycznych. Oczywiście głos decydujący w tej kwestii ma zawsze specjalista. Istnieje kilka rodzajów laseroterapii, które są stosowane w redukcji blizn:

  • Laser frakcyjny CO2: jest najczęściej stosowanym rodzajem lasera w redukcji blizn. Bardzo dobrze radzi sobie ze zmianami o nierównej strukturze. W jaki sposób niweluje blizny? Usuwa warstwy skóry i stymuluje tkanki do regeneracji. Właśnie dzięki takiemu działaniu blizna zyskuje jednolitą strukturę, dzięki procesowi gojenia i produkcji kolagenu.
  • Laser frakcyjny Erbium YAG: podobnie, jak w przypadku lasera CO2, niweluje warstwy skóry w rejonie blizny oraz pobudza ją do intensywnej regeneracji.
  • Laser naczyniowy: najczęściej stosowany w leczeniu blizn pooperacyjnych charakteryzujących się dużym zaczerwienieniem. Fale o długości 532 lub 595 nm redukują niechciany czerwony kolor i zapalenia zachodzące w takich zmianach.
  • Laser excimerowy: często stosowany w przypadku blizn charakteryzujących się hiperpigmentacją, czyli o ciemnym zabarwieniu. Oddziałuje na melaninę znajdującą się w skórze, a to prowadzi do rozjaśnienia zmiany.
  • Laser dwufalowy: składa się z dwóch różnych fal. Dlatego taka metoda leczenia może zostać wdrożona, gdy konieczne jest np. rozjaśnienie blizny oraz praca nad ujednoliceniem struktury zmiany.
  • Laser frakcyjny non-ablatywny: to rodzaj leczenia, w którym warstwa skóry nie zostaje usunięta. Laser pobudza produkcję kolagenu oraz poprawia strukturę blizny.

Usuwanie blizn za pomocą laseroterapii

Blizny, które często są pamiątką po zabiegach chirurgicznych, leczeniu dermatologicznym czy innych niespodziankach, które przyniósł Ci los, nie muszą do końca życia gościć na Twoim ciele. Oczywiście wszystko skupia się w obrębie akceptacji, ale tutaj warto postawić sobie pytanie, czy w dobie dalekorozwiniętej medycyny estetycznej to jest konieczne?

Blizny są owocem naturalnego procesu gojenia. Co ciekawe mają one wpływ nie tylko na fizyczność, ale też psychikę. Dlatego chęć ich usunięcia nie wiąże się zazwyczaj jedynie z estetyką. Oprócz niezadowolenia z wyglądu blizny możesz odczuwać zaburzenia w obrębie ruchomości skóry, bolesność lub nieprzyjemne ciągnięcie. Mogą one też zaburzać pracę niektórych narządów. Będzie to szczególne widoczne w przypadku blizn znajdujących się w obrębie jamy brzusznej. Najczęściej są to ślady po zabiegach cesarskiego cięcia lub usunięciu wyrostka. Jeśli blizna jest dla Ciebie problemem natury estetycznej lub wpływa na Twoją psychikę, przypominając o przykrych doświadczeniach, laseroterapia z pewnością będzie pomocna.

Leczenie blizn laseroterapią — mechanizm i rezultaty

Laseroterapia jest skuteczną metodą leczenia, która zauważalnie poprawia wygląd oraz teksturę blizn. W zależności od jej rodzaju, koloru oraz wieku zostanie dopasowany do Ciebie zabieg, który przyniesie najlepsze efekty. W jaki sposób laser oddziałuje na bliznę? Precyzyjne wiązki światła charakteryzujące się określoną długością fali skupiają swoją energię na obszarze objętym zmianą. Skóra wtedy jest zmobilizowana do regeneracji.

W efekcie możesz oczekiwać: redukcji czerwoności, poprawy tekstury blizny, spłycenia blizn wykazujących się przerostem, rozjaśnienie zmian hiperpigmentacyjnych. Jednak warto pamiętać, że efekty zabiegów z użyciem lasera mogą być stopniowe oraz często wymagają kilku sesji w gabinecie. Dlatego porozmawiaj o indywidualnym sposobie leczenia blizny z kosmetologiem lub lekarzem dermatologii. W ten sposób zostanie dobrany do Ciebie rodzaj oraz ilość zabiegów. Rezultaty z pewnością wpłyną pozytywnie na wygląd i funkcjonalność Twojej blizny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry