Medycyna estetyczna a chirurgia plastyczna — czym się różnią?

Kiedy bierzesz pod uwagę zabiegi mające na celu poprawę wyglądu, od razu nasuwa Ci się medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna? Czy obie dziedziny zajmują się tym samym problemem? Zdecydowanie nie. Choć często mylone ze sobą oraz mające wspólny mianownik, czyli poprawę wyglądu, to dwie oddzielne dziedziny troszczące się o dobry wygląd.

Różnice między medycyną estetyczną a chirurgią plastyczną

Czy medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna mają ze sobą wiele wspólnego? Zastanawiasz się, czym różnią się od siebie te z pozoru podobne dziedziny?

  • Z pewnością najwyraźniejszą różnicą między nimi jest inwazyjność. Medycyna estetyczna skupia wokół siebie nieinwazyjne oraz małoinwazyjne techniki poprawiające wygląd. Natomiast chirurgia plastyczna, jak sama nazwa wskazuje, polega na wykonywaniu operacji mających na celu poprawę wyglądu. Dlatego jedynie dążenie do lepszego wyglądu jest w tym przypadku punktem wspólnym. Można też przedstawić różnice te w sposób nieco bardziej obrazowy.
  • Medycyna estetyczna oferuje zabiegi, które poprawią owal Twojej twarzy, czy wybranej części ciała bez manipulacji wewnątrz. Dla przykładu zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej będzie powiększenie ust, modelowanie twarzy z użyciem wypełniaczy, peeling chemiczny, czy laserowe usunięcie blizn potrądzikowych.
  • Natomiast chirurgia plastyczna zakłada już wyraźną ingerencję w ciało tak jak w przypadku liposukcji, powiększenia lub zmniejszenia piersi oraz korekty nosa. Oczywiście w przypadku medycyny estetycznej, jak i chirurgii plastycznej zabiegami można nie tylko poprawić wygląd ciała, ale też uleczyć kompleksy lub elementy zaburzające codzienne funkcjonowanie.

Kiedy wybrać medycynę estetyczną, a kiedy chirurgię plastyczną?

Oczywiście każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Wskazaniami do zabiegów medycyny estetycznej są subtelne poprawy wyglądu, czyli np. redukcja zmarszczek, wypełnienie ust lub przywrócenie objętości twarzy.
Medycyna estetyczna to nie tylko wypełniacze. Zabiegi takie jak laseroterapia oraz peelingi chemiczne pozwalają poprawić wygląd skóry.

Natomiast drugim biegunem w tym przypadku jest chirurgia plastyczna, ponieważ wskazaniami do takiego zabiegu są chęci zmiany w obrębie struktur ciała. Będą to operacje skupiające na modelowaniu sylwetki (liposukcja, powiększenie pośladków, piersi oraz ich zmniejszenie) lub twarzy (korekta kształtu nosa, uszu). Dlatego takie zabiegi wykazują się trwałymi i radykalnymi zmianami. Często jednak jest to jedyna droga do lepszego samopoczucia.

Porównanie metod — medycyna estetyczna kontra chirurgia plastyczna

Już wiesz, że medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna różnią się przede wszystkim inwazyjnością. W tym miejscu warto przyjrzeć się zależności pomiędzy inwazyjnością a znieczuleniem.

  • W przypadku medycyny estetycznej zabiegi zazwyczaj wymagają jedynie miejscowego znieczulenia, a zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do swojej codzienności.

  • Chirurgia plastyczna wymaga natomiast znieczulenia ogólnego lub miejscowego z towarzyszącymi mu substancjami uspokajającymi. Oprócz tego pacjentka lub pacjent przechodzi rekonwalescencję, taką samą jak w przypadku każdej ingerencji operacyjnej.

Dlatego siłą rzeczy zabiegi medycyny estetycznej są bardziej dostępne pod względem finansowym oraz nie wymagają wyczerpującej rekonwalescencji. Oczywiście z zabiegi chirurgiczne są jedyną drogą do wyeliminowania problematycznej cechy wyglądu. Natomiast w tym miejscu trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw oraz mieć świadomość dotyczącą samego zabiegu i związanych z nim konsekwencji.

Scroll to Top
Przewiń do góry