Rumiany rumień – czyli jak poradzić sobie z rumieniem na twarzy.

Czym w ogóle jest rumień?

Rumieniem określa się mocne i wyraźnie ograniczone miejscowo zaczerwienienie na twarzy. Może on występować zawsze w jednym miejscu, albo „przemieszczać się” w obrębie twarzy i szyi. Również jego kształty i rozmiary potrafią być różne, począwszy od dużych zmian w kształcie motyla, a na niewielkich i nieregularnych plamkach skończywszy. Najczęściej zmiany pojawiają się w okolicach nosa, policzków, brody, szyi i w obrębie pod kośćmi policzkowymi.

Dlaczego mam rumień?

Otóż wiele czynników może mieć wpływ na pojawienie się rumienia. Wśród czynników fizycznych sprzyjających powstawaniu zmian, o których tu mowa, można wymienić m.in.: promieniowanie UV, wysoka temperatura (zarówno temperatura powietrza, jak i temperatura spożywanych napojów czy posiłków może okazać się winowajcą), mróz i wiatr oraz duże różnice temperatury, np., gdy wychodzimy z klimatyzowanego pomieszczenia na zewnątrz podczas upalnych dni, albo gdy zimą opuszczamy ciepłe wnętrza i jesteśmy narażeni na działanie niskich temperatur. Również niektóre przyjmowane regularnie lekarstwa mogą przyczyniać się do zaogniania zmian na cerze. Taki niekorzystny wpływ na kondycję skóry potwierdzono w odniesieniu do leków rozszerzających naczynia krwionośne, takich jak nitrogliceryna, glikokortykosteroidy, kwas nikotynowy, statyny, inhibitory acetylocholiny a także niektórych leków miejscowych – glikokortykosteroidów oraz retinoidów.

Drażniąco na skórę działają również niektóre produkty spożywcze, w tym np. sery i inne produkty mleczne, ostre przyprawy, cytrusy, herbata, kawa czy alkohol. Wśród czynników innego pochodzenia, sprzyjających rozwijaniu się rumienia, najczęściej wymienia się:
• trądzik różowaty;
• palenie tytoniu;
• stany chorobowe przebiegające z gorączką;
• zaburzenia żołądkowo – jelitowe;
• zaburzenia hormonalne;
• antykoncepcja hormonalna;
• choroby ogólnoustrojowe;
• stany alergiczne;
• częsty kontakt z twarda i chlorowaną wodą.

Czym się różni trądzik różowaty a rumień?

Trądzik różowaty to choroba o charakterze zapalnym.

Występuję głównie w centralnej części twarzy oraz bocznej części czoła i policzków. Do najczęstszych objawów należą zmiany zapalne w postaci krostek i grudek oraz rumienia, który pojawia się w początkowym etapie choroby, a z czasem ulega teleangiektazji (utrwala się w postaci pajączków na twarzy). Do drugorzędowych należy suchość, pieczenie i obrzęk skóry, zmiany przerostowe oraz objawy trądziku, pojawiające się poza twarzą.

 

Rumień na twarzy – jak leczyć?

Leczenie rumienia na skórze twarzy zależy od przyczyny, która spowodowała rozszerzenie lub pękanie naczyń krwionośnych. Choroby skóry objawiające się zaczerwienieniem twarzy powinny być leczone w poradni dermatologicznej. Zwykle stosuje się leki o działaniu miejscowym w postaci maści i żelów, a niekiedy (np. w leczeniu trądziku różowatego) konieczne jest włączenie antybiotykoterapii w formie doustnej. W przypadku, kiedy rumień ma podłoże alergiczne, należy skonsultować się z alergologiem, który zaleci stosowanie odpowiednich leków przeciwhistaminowych.

Rumień na twarzy, który nie ma podłoża chorobowego można leczyć za pomocą maści i kremów, które wzmacniają drobne naczynia krwionośne i uszczelniają je, co zapobiega ich nadmiernemu rozszerzaniu się i pękaniu. Maść i krem na rumień można kupić w aptece bez recepty.

Jedną z popularnych i skutecznych metod leczenia rumienia na twarzy jest światłoterapia IPL. W Body Care Clinic posiadamy autorski sposób leczenia i redukcji rumienia. Skupia się ona na połączeniu działań specjalisty dermatologa – diagnoza i leczenie farmakologiczne oraz kosmetologa – odpowiednio dopasowane zabiegi i właściwa pielęgnacja skóry.

Istotą zabiegu usuwania rumienia jest wykonywanie go w serii 3-5 zabiegów, co 4 tygodnie. Po skończonej serii dla podtrzymania efektów dobrze jest wykonywać zabiegi przypominające, co mniej więcej pół roku.

Jak zapobiegać powstawaniu rumienia?

Aby zapobiegać powstawaniu rumienia, należy przede wszystkim unikać czynników zaostrzających: wysokich temperatur, mrozu, klimatyzacji, ostrych przypraw, alkoholu i gorących napojów, a także kosmetyków, które mogą podrażniać skórę. Warto dostarczać wraz z pożywieniem duże dawki witaminy C, ponieważ zawiera ona w sobie rutynę, która uszczelnia naczynia krwionośne. Pamiętajmy również o ochronie przeciwsłonecznej oraz pielęgnacji kosmetykami dobranymi do problemu z którym się borykamy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry