Rozstępy są przebiegającymi równolegle, wrzecionowatymi pasmami ścieńczałej skóry. Tworzą się stopniowo – początkowo wyniosłe, obrzękowe, następnie ulegające zanikowi.
W obrazie histopatologicznym rozstępów, inaczej zaników linijnych, można zaobserwować uszkodzenie włókien sprężystych i kolagenowych – wiązki kolagenu przebiegają równolegle do powierzchni skóry i są popękane, a włókna sprężyste (elastyczne) są rozerwane i zwijają/plączą się losowo na bokach zmian, a w wieloletnich rozstępach zanikają. Następuje ścieńczenie skóry właściwej i naskórka oraz spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej. Obraz przypomina bliznę. Bariera naskórkowa nie jest zaburzona, występuje jednak niewielka różnica w poziomie nawilżenia w porównaniu ze skórą niezmienioną. Pigmentacja jest znacznie mniejsza w obrębie rozstępów. W badaniach spektroskopowych nie wykazano różnic w stężeniu hemoglobiny w tych obszarach (brak nadmiernie rozszerzonych naczyń krwionośnych). Badania immunohistochemiczne wskazują na znaczący wzrost liczby receptorów estrogenowych, androgenowych i glikokortykosteroidowych w rozstępach.
Główne przyczyny powstawania rozstępów:
- uwarunkowania genetyczne (wrodzona niska synteza włókien kolagenowych i elastynowych, fibroblasty wykazują wówczas osłabioną syntezę włókien kolagenowych, elastynowych, retikulinowych, co oznacza, że skóra jest podatna na rozciąganie)
- hormony (okres ciąży estrogenów, menopauzy, dojrzewania)
- przyrost masy ciała, wahania wagi
- zaburzenia tkanki łącznej
- przyrost masy mięśniowej
- długotrwałe leczenie sterydowe (hamują działanie fibroblastów i powstawanie glikozaminoglikanów)
- zaburzenia odżywiania, dieta uboga w składniki odżywcze (niedobory cynku, witamin A i C), nadmierne odchudzanie
- schorzenia endokrynne np. zespół Cushinga
- stres
Lokalizacja rozstępów:
Rozstępy zlokalizowane są najczęściej na brzuchu, pośladkach, udach i ramionach. U osób otyłych występują głównie na biodrach, brzuchu i udach. U kobiet ciężarnych są obecne na brzuchu, na biodrach, piersiach i udach. U mężczyzn zbyt umięśnionych (np. kulturystów) lokalizują się na ramionach. U młodzieży w okresie dojrzewania rozstępy pojawiają się na udach, piersiach, pośladkach i w okolicy krzyżowo-lędźwiowej. Osoby z zespołem Cushinga narzekają na rozstępy w okolicach pach, pośladków i brzucha.
Objawy kliniczne rozstępów:
FAZA I ZAPALNA
- faza zapalna (do 6 miesięcy od momentu pojawienia się zmiany)
- początkowy etap tworzenia się zmiany
- zabarwienie sinoczerwone
- układają się w postaci kilkucentymetrowej długości, lekko wyniosłych linii przebiegających prostopadle do kierunku napięcia skóry
- zazwyczaj liczne
- szerokość nie przekracza centymetra
- budowa histologiczna wskazuje na odczyn zapalny wokół zmiany, obrzęk w skórze właściwej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, nacieki limfatyczne wokół naczyń, zniekształcone i pofragmentowane włókna elastynowe i kolagenowe
Przeważa komponenta zapalna, rozstępy są równolegle ułożone, mają czerwony lub czerwononiebieski kolor. W tej fazie utrzymują się przez około 6 miesięcy. Badania potwierdzają obecność stanu zapalnego w obrębie skóry właściwej, z jej obrzękiem i okołonaczyniowym naciekiem z komórek zapalnych. Obserwuje się nacieki limfocytów. Na skutek aktywacji makrofagów i degranulacji mastocytów uwalniane są elastazy i zachodzi elastoliza. Następuje liza głównie włókien elastycznych, a w mniejszym stopniu kolagenowych. Zmienia się przestrzenne ułożenie włókien w stosunku do powierzchni skóry. Na późniejszym etapie dochodzi do ścieńczenia naskórka i zmian w utkaniu elementów włóknistych skóry właściwej o charakterze analogicznym do blizny.
FAZA II ATROFICZNA (ZANIKOWA)
Następuje pozorna regeneracja rozstępów. W tej fazie nie obserwuje się już stanu zapalnego. Właściwości mechaniczne (elastyczność badana cutometrum i twistometrem) skóry w obrębie rozstępów są mniejsze w porównaniu ze skórą niezmienioną. Czerwone pręgi ulegają rozjaśnieniu (są porcelanowobiałe) i zmniejszeniu, stają się płaskie lub lekko wklęsłe, ich powierzchnia zaś ulega pomarszczeniu. Zachodzą próby regeneracji zerwanej sieci włókien kolagenu oraz cieniutkich włókien elastyny. Ponadto postępuje spłaszczenie granicy skórno-naskórkowej i ścieńczenie naskórka. Zmniejsza się liczba melanocytów. Na tym etapie nie ma już możliwości przywrócenia stanu skóry właściwej.
Składniki aktywne w terapii rozstępów:
- Wąkrotka azjatycka
- Krzemionka organiczna
- Wyciąg z cebuli
- Skrzyp, bluszcz, przywrotnik, soja, aloes
- Elastyna, kolagen
- Witaminy A, C, E, retinol
- Pirogronian sodu
- Kwas glikolowy i mlekowy
- Hydroksyprolina i kwas asparaginowy (razem)
- Wyciąg z pereł
- Olej z dzikiej róży
- Oleje bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe
- Masło kakaowe
- masło shea
- Żel silikonowy
ZBIEGI W BODY CARE CLINIC NA PROBLEM Z ROZSTĘPAMI:
- Laser CO2RE
- GVO – peptydy biomimetyczne
- Karboksyterapia
- Radiofrekwencja mikroigłowa
- PRX T-33
- Mezoterapia mikroigłowa mesotherm i dermapen
- Fibryna bogatopłytkowa
- Osocze bogatopłytkowe