Retinol – hit w walce ze zmarszczkami

Retinol to nic innego jak czysta forma znanej i popularnej witaminy A, która jest niezwykle ważna dla prawidłowej pracy organizmu. Natomiast od wielu lat jest ona również chętnie wykorzystywana w kosmetykach i zabiegach gabinetowych  ze względu na swoje silne właściwości przeciwstarzeniowe.

Głównym działaniem retinolu jest mobilizacja naszej skóry do wytwarzania nowych komórek. W pierwszej fazie działa na powierzchni naskórka zmuszając jego komórki do szybszej odnowy. Kolejno po dłuższym i systematycznym stosowaniu preparatów lub wykonaniu serii specjalistycznych zabiegów z wysokim stężeniem retinolu stymuluje fibroblasty do syntezy najważniejszych białek  skóry czyli kolagenu i elastyny. Te dwie substancje istotnie wpływają na kondycję naszej skóry, a konkretnie mają wpływ na jej jędrność i elastyczność. Zmniejszenie produkcji kolagenu i elastyny następuje z biegiem lat i jest naturalnym procesem zachodzącym w naszej skórze, dlatego też aby cieszyć się jej dobrą kondycją zaleca się aplikowanie preparatów przeciwstarzeniowych już od mniej więcej 25 roku życia.

Retinol jest także świetnym rozwiązaniem w walce z przebarwieniami posłonecznymi czy potrądzikowymi. Zmniejsza on nie tylko rozmiar komórek barwnikowych- melanocytów ale także ilość wytwarzanej melaniny.

Decydując się na zabiegi z retinolem należy pamiętać, że z reguły jest on dobrze tolerowany przez skórę i całkowicie bezpieczny. W początkowej fazie może wywołać podrażnienie, kolejno w zależności od stężenia preparatu, drobnopłatkowe lub intensywne złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Delikatne zaczerwienienie oraz wrażliwość skóry połączone ze złuszczaniem może utrzymywać się kilka dni. W końcowej fazie  gdy dojdzie do całkowitej regeneracji  skóra jest bardziej napięta, rozświetlona, drobne zmarszczki ulegają wypłyceniu, a przebarwienia bledną.

W przypadku zabiegów z retinolem wskazana jest regularność oraz wykonanie serii: zazwyczaj są to 2 zabiegi co pół roku. Serię wykonujemy w miesiącach mało nasłonecznionych tj., późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną. Należy pamiętać, że również wtedy zabezpieczamy skórę przed ekspozycją na słońce.

Należy zwrócić również uwagę na istnienie kilku przeciwwskazań do stosowania preparatów czy wykonywania zabiegów profesjonalnych z retinolem. Do głównych z nich należą ciąża, laktacja, aktywna opryszczka, trądzik różowaty i zapalny oraz  choroby nowotworowe.

Podsumowując, włączenie do swojej codziennej pielęgnacji  kremu z retinolem bądź skorzystanie z profesjonalnego zabiegu w gabinecie kosmetologicznym będzie sprawdzonym rozwiązaniem aby zachować świetną kondycję skóry oraz młody wygląd!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry