Rozszerzone naczynia krwionośne – jak się ich pozbyć?

Rozszerzone naczynia krwionośne. Czas się ich pozbyć! Tylko jak to zrobić?

Rozszerzone naczynka na twarzy to częsty problem z którym zgłaszają się pacjenci do gabinetów kosmetologii i medycyny estetycznej. „Rumiana skóra” twarzy, pojedyncze naczynka na skrzydełkach nosa, szyi czy dekolcie nie wyglądają dobrze – dodają nam lat i sprawiają, że nasza skóra wygląda na starszą niż rzeczywiście jest. Dzięki rozwojowi technologii stosowanej w medycynie estetycznej, możemy temu zapobiec i pozbyć się poszerzonych naczynek. Laserowe zamykanie naczynek to jeden ze sposobów na ich pozbycie się. W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

A więc skąd się biorą rozszerzone naczynka krwionośne?

Jest to bardzo częste pytanie, które pojawia się w gabinetach kosmetologii i medycyny estetycznej. Niestety, przyczyna tej przypadłości nie została do końca poznana – są jednak znane czynniki, które predysponują do pojawiania się poszerzonych naczynek na twarzy. Jednym z pierwszych czynników ryzyka  jest predyspozycja genetyczna – jeśli ktoś z naszych przodków (mama, babcia, dziadek) miał tendencję do „cery naczynkowej” istnieje spore prawdopodobieństwo, że problem ten pojawi się również w kolejnych pokoleniach.

Okazuje się jednak, że bardzo duże znaczenie mają również czynniki zewnętrze, które w bezpośredni sposób oddziałują na naszą skórę. Jednym z pierwszych, szkodliwych czynników dla naszej skóry jest nadmierna ekspozycja na słońce – podobnie zresztą solarium, które jest wysoce szkodliwe dla skóry. Nie bez znaczenia pozostają także duże wahania temperatury – od skrajnie niskich do bardzo wysokich.

Poszerzone naczynka mogą pochodzić z układu tętniczego – wtedy są jasnoczerwone i leżą w poziomie skóry. Te, które pochodzą z układu żylnego, zazwyczaj są koloru niebieskiego i u niektórych pacjentów mogą unosić się ponad poziom skóry. Poszerzone naczynka mogą także uwidaczniać się pod postacią rumienia na twarzy, który cechuje się także występowaniem okresów wzmocnienia – w zależności od temperatury, cyklu miesięcznego, czy nawet spożywania niektórych potraw.

 Jakie są dostępne najlpsze metody ich zamykania?

Dla większości pacjentów, teleangiektazje to problem estetyczny. O ile jedno, małe, poszerzone naczynko zazwyczaj nie skłania do wizyty u lekarza, to ich większa ilość zaczyna już przeszkadzać. Chociaż problem ten jest znany od setek lat, to dopiero od niedawna, dzięki rozwojowi technik stosowanych w medycynie estetycznej, istnieje możliwość zamknięcia i pozbycia się  niechcianych naczynek. 

Z pomocą przychodzi jednak laseroterapia, termokoagulacja (prąd RF) oraz sprzęty emitujące światło o odpowiedniej długości fali (które często nazywane są laserami, jednak w istocie nimi nie są). Warto również zaznaczyć, że niezależnie od zastosowanego sposobu leczenia, teleangiektazje mogą nawracać – co prawda nie w tym samym miejscu, gdzie jedno naczynko zostało zamknięte, ale mogą pojawiać się w innych miejscach.

Obecnie w profesjonalnych klinikach wykorzystuje się wysokiej jakości sprzęt jakim jest laser neodymowo-yagowy ND:YAG, światło IPL czy też urządzenie veinwve, które pozwala zamknąć ultracienkie naczynka w trudno dostępnych miejscach (np. uszy, zagłębienia nosa)

Warto dodać, że probem naczynek równie często idzie w parze z rumieniem. Z tym problemem świetnnie poradzi sobie terapia z wykorzystaniem światła IPL, które emituje np. urządzenie Lumecca.

Kiedy nie możesz zamknąć naczynek?

W przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu lekarskiego – między innymi z uwagi na przeciwwskazania, które mają bardzo duże znaczenie dla powodzenia zabiegu oraz jego bezpieczeństwo. Okazuje się, że wiele czynników, obejmujących nawet nasz styl życia, może uniemożliwiać wykonanie zabiegu w danym momencie! Można również powiedzieć, że dla każdej z wymienionych technologii przeciwwskazania do wykonywania laserowego zamykania naczynek są podobne.

 Na pierwszym miejscu przeciwwskazań wymienia się okres ciąży oraz karmienia piersią. Dotyczy to całego okresu trwania ciąży – nawet pierwszych tygodni. 

 Zabieg usuwania naczynek nie jest również wskazany dla osób ze świeżą opalenizną, lub dla tych pacjentów, którzy w kilka tygodni po zabiegu będą narażeni na nadmierną ekspozycję na słońce.

Spożywanie alkoholu w okresie 24 godzin przed zamykaniem naczynek również będzie przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu.

Konieczna jest również dokładna analiza leków, które zażywa pacjent – na szczególną uwagę zasługują te, które określane są mianem światłouczulających.

 

Oprócz obecnego stanu zdrowia, bardzo ważna jest również przeszłość zdrowotna pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem chorób onkologicznych. Większość procedur z zakresu medycyny estetycznej można wykonywać dopiero po upływie pięciu lat od całkowitej remisji schorzenia.

Koniecznie należy mieć na uwadze także choroby skóry pacjenta – przeciwwskazaniem są takie schorzenia jak atopowe zapalenie skóry (popularnie nazywane AZS), bielactwo czy łuszczyca. Aktywne procesy zapalne toczące się w obrębie skóry do czasu wyleczenia również są przeciwwskazaniem do zabiegu laserowego.

Z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjenta, istotne są także schorzenia neurologiczne – na przykład padaczka.

Chorzy z nieustabilizowaną cukrzycą również powinni wstrzymać się z zamykaniem naczynek do czasu wyrównania poziomu glukozy we krwi.

Dla procedury zabiegowej istotne są również informacje na temat chorób zakaźnych, takich jak żółtaczka typu B lub C, AIDS czy zakażenie wirusem HIV.

Co robić a czego unikać w okresie rekonwalescencji?

Chociaż zabiegi  usuwania naczynek na twarzy nie przerywają ciągłości skóry i należą do procedur małoinwazyjnych, to po jego wykonaniu konieczna jest rekonwalescencja. Jej wymiar zależy od codziennych aktywności pacjenta.

 

 Przede wszystkim należy unikać ekspozycji na słońce. Kilka razy dziennie należy stosować odpowiednie kremy z wysokim filtrem, chroniącym przed promieniowaniem UVA oraz UVB, przynajmniej przez 4 tygodnie – nawet jeśli ekspozycja naszej skóry na słońce jest chwilowa. Stosowanie kremów ochronnych jest jednym z najważniejszych elementów postępowania pozabiegowego.

Przez 3 – 4 dni po zamykaniu naczynek należy zrezygnować z aktywności fizycznej – wzrost temperatury skóry może obniżyć efektywność zabiegu. Dodatkowo wydzielający się pot stanowi pożywkę dla bakterii, które mogą spowodować rozwój infekcji skóry.

Kilka dni po zamykaniu naczynek, obszar zabiegowy wymaga także specjalnej pielęgnacji – nie są zatem wskazane kosmetyki, które mogą podrażniać skórę (szczególnie należy uważać na te, które w swoim składzie mają alkohol).

 Przynajmniej przez 7 dni po zamykaniu naczynek powinno się zrezygnować z sauny i basenu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry