Jak pozbyć się wrastających włosków?

Wrastające włosy mogą być bolesne i uciążliwe. Zazwyczaj dotykają ludzi o grubych, kręconych włosach i mogą wywołać zapalenie mieszków włosowych. Jak powinniśmy się z nimi obchodzić i jak można im zapobiegać? Często możemy poradzić z tym sobie sami, niestety w przypadku wystąpienia bardzo zaawansowanych stanów zapalnych i bolesnych guzków, pozostaje nam wizyta u dermatologa i zastanowienie się nad inną metodą usuwania owłosienia.

Czym są wrastające włosy?
Wrastające włosy to włosy, które zwinęły się z powrotem pod skórę, zamiast wydostać się na jej powierzchnię. Najczęściej występuje u osób o grubych lub kręconych włosach. Mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, szczególnie w miejscach poddanych dużemu tarciu np.: pachy, bikini, broda czy nogi. W miejscu wrastającego włosa pojawia się wypukły guz, który wyglądem przypomina pryszcza. Charakteryzuje się czerwonawym kolorem, staje się podrażniony i wrażliwy oraz wypełnić się ropą

Co powoduje wrastanie włosów?
Wszystko, co nie pozwala włosom normalnie rosnąć, może powodować ich wrastanie.

Nieprawidłowe usuwanie włosów
Najczęstszą przyczyną wrastających włosów jest niewłaściwa technika golenia. Obcinanie włosów bardzo blisko skóry tworzy bardzo ostrą końcówkę każdego z włosów.

Większość z nich odrośnie bez problemu, ale niektóre mogą się zwinąć i wrastać w skórę. Kiedy tak się dzieje, ciało reaguje na włosy, jakby były intruzem, powodując stan zapalny , który jest typowym objawem wrastających włosów.

Golenie to nie jedyny sposób na wrastanie włosów. Woskowanie i wyrywanie włosów również często je powodują. Zerwane włosy odrastają przez pęcherzyk. Jako taki może nie przedostać się na powierzchnię skóry przed odwróceniem i zatkaniem pęcherzyka.

Zatkane mieszki włosowe
Kiedy tak się dzieje, włosy w mieszku włosowym mogą utknąć lub wrastać bokiem. W niektórych przypadkach włosy rosną pod powierzchnią skóry.

Tarcie
Tarcie spowodowane noszeniem ciasnych ubrań przez dłuższy czas to kolejna przyczyna wrastania włosów. Ruch ciała w ciągu dnia może spowodować obracanie się włosów i „wciskanie” ich z powrotem do mieszków włosowych.

Jak leczyć wrastające włosy w domu
Za pomocą ciepłej ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębówNałożenie ciepłej ściereczki na wrastające włosy i pocieranie okrężnymi ruchami może pomóc w rozwinięciu włosów.

Włosy, które odrosły do ​​mieszków włosowych, można delikatnie zmiękczyć za pomocą ciepłej ściereczki i miękkiej szczoteczki do zębów.

Po namoczeniu myjki w ciepłej wodzie nałóż ją na wrastające włosy, aby ogrzać i zrelaksować pory oraz mieszki włosowe. Pocieranie myjki delikatnym okrężnym ruchem może pomóc w rozmiękczeniu włosów. Jeśli to nie zadziała, pocieranie bardzo miękkiej szczoteczki do zębów podobnym ruchem w tym obszarze może pomóc odblokować mieszek włosowy i uwolnić uwięzione włosy.

Jeśli należysz do niecierpliwych lub nie masz czasu na czekanie, istnieją inne metody, które możesz wypróbować.

Unikanie podrażnień
Pierwszym krokiem do leczenia wrastających włosów jest zaprzestanie robienia rzeczy, które mogą je podrażnić. Można przestać się golić, woskować lub oskubywać okolice wrastających włosów.

Należy również unikać drapania swędzących wrastających włosów oraz rozważyć wymianę garderoby na luźne ubrania, które zniwelują tarcie obszarów wokół włosów.

Te proste praktyki często wystarczają, aby wrastające włosy zniknęły same. Kiedy włosy rosną do około 10 milimetrów długości, zwykle uwalniają się z mieszków włosowych.

Używanie pincety
Gdy jakakolwiek część włosów pojawi się powyżej linii skóry, można użyć sterylnej igły lub pincety do ich wyprostowania. Zrób to tylko wtedy, gdy włosy znajdą się nad skórą. Nie rozdrapuj zaczerwienienia, nie wyciągaj włosów spod skóry, ponieważ może to doprowadzić to do infekcji. Ważne jest również, aby nie wyrywać włosów – zwiększa to szansę, że wrosną ponownie. Potrzeba czasu, aby stan zapalny zagoił się całkowicie przed ponownym usunięciem włosów.

Używaj delikatnych mydeł do czyszczenia okolic wrastających włosów i zapobiegania infekcji. Używanie naturalnych złuszczaczy wokół włosów może również pomóc w usuwaniu martwego naskóra.

Zapobieganie wrastaniu włosów
Zdarza się, że nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z tym problemem, który z czasem staje się regularną dolegliwością. Jeśli jednak problem się utrzymuje, powinniśmy udać się do lekarza w celu uzyskania innych środków zapobiegawczych. Metody te mogą obejmować intensywną terapię światłem pulsacyjnym lub kremy na receptę w celu zmniejszenia wzrostu włosów. Takie środki zapobiegawcze mogą pomóc zmniejszyć ryzyko głębszych infekcji i blizn.
Niektóre osoby zmuszone są do całkowitego usunięcia włosów w obszarze problemowym

Produkty bez recepty
Rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego może pomóc zabić bakterie i zmniejszyć obrzęk wrastających włosów.

Istnieją również produkty bez recepty, które mogą pomóc zatrzymać lub leczyć wrastające włosy.

  1. stosowanie kremów z kwasem salicylowym może pomóc w otwarciu porów i mieszków włosowych, zapobiegając ich zatykaniu.
  2. rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego może pomóc wrastaniu włosów przez:
  • zabijanie bakterii
  • zmniejszając zaczerwienienie
  • zmniejszając obrzęk

Naturalne złuszczanie
Niektóre osoby regularnie używają domowych eksfoliatorów w celu zmniejszenia wrastania włosów. Niektóre składniki mogą posłużyć jako naturalny peeling, dzięki któremu pozbędziemy się martwego naskórka np. kawa, cukier, sól.

Przygotowanie do depilacji
Właściwe przygotowanie do usuwania włosów może również pomóc zapobiec wrastaniu włosów. Przed goleniem umyj dokładnie obszar delikatnym mydłem. Użyj nawilżającego kremu lub żelu do golenia, aby zmniejszyć tarcie.

Podczas golenia używaj świeżej maszynki do golenia, która wykona precyzyjne cięcia. Tępe ostrza pozostawiają postrzępione rany, które mogą zwiększać ryzyko wrastania włosów. Pomocne może być również unikanie dokładnego golenia.

Alternatywne opcje usuwania włosów

Laserowe usuwanie włosów
Celem depilacji laserowej jest trwałe* usunięcie owłosienia na wybranym obszarze. Należy jednak precyzyjnie wyjaśnić co to właściwie oznacza.

Ponieważ włosy „żyją własnym życiem” (w określonym czasie są w jednej z 3 faz wzrostu), to w praktyce oznacza to, że nie wszystkie rosną równocześnie. Podczas zabiegu depilacji laserowej, światło lasera niszczy tylko te włosy, które znajdują się w aktywnej fazie wzrostu (anagen), a więc te, które widoczne są na powierzchni skóry. Pozostałe włosy (pod powierzchnią skóry) zostaną zniszczone pod wpływem zabiegu dopiero po przejściu w fazę wzrostu. Z tego powodu zabiegi depilacji laserowej wykonywane są w serii 8 -10 zabiegów w odstępach ok. 5 do 8 tygodni (wiązka lasera musi dotrzeć do każdego włosa w fazie jego wzrostu).

Tak wykonana seria depilacji laserowej prowadzi do efektu trwałego usunięcia owłosienia. Należy jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy! Porost włosów uzależniony jest od gospodarki hormonalnej, której nie potrafimy „wyłączyć”, dlatego po kilku miesiącach od zakończonej serii mogą pojawiać się pojedyncze, delikatne włoski. W celu ich usunięcia polecamy wykonywanie tzw. zabiegów przypominających raz na pół roku lub rzadziej (częstotliwość zabiegów przypominających to indywidualna kwestia każdego pacjenta).

*w zależności od indywidualnych uwarunkowań organizmu każdego pacjenta skuteczna depilacja laserowa to redukcja owłosienia do 50% do 90%.

Jak wygląda zabieg
Każdy zabieg poprzedzony jest wnikliwą konsultacją z kosmetologiem, podczas której specjalista kwalifikuje Cię do zabiegu i wspólnie z Tobą określa efekty terapii.

Zabieg jest krótki i delikatnie odczuwalny (niebolesny). W zależności od obszaru, który depilujesz może trwać od kilkudziesięciu sekund zabiegu właściwego do kilkudziesięciu minut (przy kilku obszarach depilowanych jednocześnie).

Przed zabiegiem depilacji laserowej, włosy na depilowanym miejscu powinny być ogolone na dobę przed zabiegiem. Włoski powinny być bardzo krótkie, a skóra nie może być podrażniona! Pamiętaj, aby na 3. tyg. przed depilacją laserową nie stosować żadnych preparatów ani nie wykonywać zabiegów podrażniających skórę (peeling, depilacja woskiem).

Po przygotowaniu Twojej skóry do zabiegu (odtłuszczeniu), kosmetolog dopasuje odpowiednie parametry lasera i przystąpi do wykonywania zabiegu. Podczas zabiegu odczujesz delikatne ukłucia, porównywalne z ukąszeniem komara.

Zalecenia pozabiegowe
Zabiegi depilacji laserowej tylko częściowo wyłączają cię z codziennych aktywności. Bezpośrednio po zabiegu, nie powinnaś robić niczego co może podrażnić depilowaną skórę. Nie wykonuj zabiegów z użyciem peelingów i innych prowadzących do złuszczania się skóry. Natychmiast po zabiegu powinnaś unikać dezodorantów.

W dniu wykonywania zabiegu i przez ok 14 dni po nim nie powinnaś narażać skóry na intensywne działanie czynników zewnętrznych – mróz czy silne promieniowanie słoneczne. W dniu zabiegu i na ok. 1 do 2 dni po nim należy zaprzestać treningów na siłowni, wizyt w saunie i na basenie.

WAŻNE! Po zabiegu depilacji laserowej, jak po każdym zabiegu wykorzystujących technologie laserową, pamiętaj o stosowaniu kremów z filtrem SPF 50! Skóra będzie wyjątkowo wrażliwa na promienie słoneczne i skłonna do powstawania przebarwień. Pamiętaj, aby właściwie o nią dbać!

Pomiędzy kolejnymi zabiegami depilacji laserowej nie możesz wykonywać żadnej mechanicznej depilacji włosów (depilacji pastą cukrową, woskiem, pęsetą itp.). Z dużym prawdopodobieństwem zaburzy to cykl depilacji laserowej i spowoduje, że będzie nieskuteczna.

Jak często wykonywać zabieg?
Istotą zabiegu depilacji laserowej jest wykonywanie go w serii. W zależności od obszaru depilacji i tego jak zachowują się włosy (w jakim stopniu odrastają), najczęściej zalecamy wykonanie serii 8 do 10 zabiegów w odstępach ok. 5 do 8 tygodni.

Po zakończonej serii zalecamy wykonywanie zabiegów przypominających – w zależności od ilości pojawiających się włosów (ok. jednego zabiegu na 3 do 6 miesięcy).

Kliknij i dowiedz się więcej o depilacji laserowej Primelase

Kiedy iść do lekarza
W większości przypadków wrastające włosy są leczone w domu i nie wymagają pomocy medycznej. Jeśli wrastające włosy wywołają stan zapalny, guzki mogą nadal rosnąć i wypełniać większą ropą – stając się przy tym bardziej bolesne.

Lekarz może zalecić stosowanie maści antybiotycznej, kremów steroidowych lub płynów leczniczych do stosowania na problematycznym obszarze. W przypadku ciężkich zakażeń lekarz może przepisać doustne antybiotyki lub retinoidy. Każdą opcję leczenia należy omówić z lekarzem lub dermatologiem przed użyciem.

Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 302 32 58 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry