Jak pielęgnować skórę wrażliwą, naczyniową?

Czy jest metoda na to, aby skóra w okolicy nosa, policzków i czoła przestała się zaczerwieniać? Zdecydowanie tak!

Przeczytajcie wywiad z naszym specjalistą dr n. med. Anną Dedą.

Oczyszczanie skóry w domu
Skórę należy oczyszczać regularnie i nie zostawać na noc w makijażu, ponieważ to dodatkowo wysusza i podrażnia. Dobrze jest stosować toniki o właściwościach nawilżających, niezawierających alkoholu i kosmetyki, które mają za zadanie wzmacniać naczynka krwionośne, ale mają też chronić skórę przed odparowywaniem wody, przed nadmiernym wysuszeniem.

Budowa skóry
Skóra nazywana jest największym narządem ludzkiego ciała, jej powierzchnia przekracza nawet 2 metry kwadratowe. Wyróżnia się jej trzy podstawowe warstwy: zewnętrzną stanowi naskórek, a dalej znajduje się skóra właściwa i tkanka podskórna. Ponadto znajdują się w niej gruczoły łojowe oraz potowe, naczynka krwionośne, zakończenia nerwowe oraz naczynia chłonne. W skórze też zlokalizowane są także cebulki włosowe.

Fototypy skóry
Możemy podzielić skórę na cztery fototypy: skóra wrażliwa, która jest jasna i bardzo wrażliwa na światło słoneczne. Jest najbardziej podatna na działanie czynników zewnętrznych: wiatr, wilgoć, mróz, ciepło. Natomiast skóry z fototypem 2, 3, i 4 są już mniej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Pacjenci z fototypem 4 mają skórę ciemną o zabarwieniu brązowym bądź też czarnym.

Rumienie i problemy z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi
Mają bardzo szerokie podłoże, w przypadku tych pierwszych należy przeprowadzić bardzo szeroką diagnostykę. Mogą pojawiać się w różnym wieku pacjentów, pod wpływem stresu, różnych przyczyn neurologicznych, ale też w wyniku różnych drobnoustrojowych chorób np. pod wpływem cukrzycy, żylaków, początkowy trądzik różowaty, który jest coraz częściej występującą chorobą.

Jak zapobiegać występowaniu rumienia?
Przede wszystkim należy chronić skórę przed słońcem, używać kremów z filtrem UVA i UVB o poziomie 50. Należy pamiętać, że filtry powinniśmy kupować w aptekach i stosować je co 2,5h, ponieważ ulegają rozkładowi, po prostu ścieramy je z twarzy.

Skąd pojawia się rumień?
Lek. Anna Deda: Rumień początkowo pojawia się i znika, pojawia się wraz z określoną temperaturą, po zjedzeniu ostrych potraw, po rzeczach gorących, saunie, po wysiłku fizycznym. Później stopniowo staje się rumieniem utrwalonym. Jest to stałe zaczerwienienie skóry, dość często związane z delikatnym obrzękiem, a czasami ze zmianami grudkowymi. Może być to objaw skóry naczyniowej i skóry nadreaktywnych, płytko unaczynioną, nadwrażliwej. Może być to również początek wielu schorzeń m.in. trądziku różowatego (najczęstsza choroba rumieniowa skóry).Jeżeli chodzi o zmiany pigmentacyjne, to najczęściej pojawiają się Pacjenci posiadający zmiany zlokalizowane na twarzy, szyi, dekolcie i na dłoniach. Są one w dużej mierze związane z działaniem promieniowania ultrafioletowego, ponieważ może one zarówno wywoływać przebarwienia jak i nasilać już istniejące zmiany pigmentacyjne. W zależności od typu przebarwienia i głębokości jego położenia możemy stosować różne środki ich usuwania. Zawsze warto zdiagnozować jak to przebarwienie jest położone, dojść do tego dlaczego powstało. Inaczej podchodzimy do przebarwień polekowych, inaczej do hormonalnych, inaczej do tych płytko położonych lub głęboko. Zanim wykonamy jakikolwiek zabieg ważna jest diagnostyka.

Kiedy wykonywać zabiegi laserowe i peelingi chemiczne?
Wczesna wiosna i okres jesienno-zimowy to dobre momenty, aby zadbać o siebie i swoją skórę dlatego, że nie mamy zbyt intensywnego promieniowania ultrafioletowego. Możemy wykonywać zabiegi, które ogranicza nam lato – zarówno peelingi chemiczne, które bardzo silnie wpływają na przebudowę skóry, normalizują pracę gruczołów łojowych, rozjaśniają skórę, redukują zmarszczki, bruzdy, usuwają przebarwienia. Możemy wykonywać zabiegi laserowe, które w okresie letnim są całkowicie wykluczone ze względu na ryzyko przebarwień pozapalnych związanych ze słońcem.

Z reguły jest tak, że Pacjenci mają skórę wrażliwą, płytko unaczynioną i różne czynniki zewnętrzne będą predysponowały do rozszerzania się naczyń krwionośnych. U pacjentów szczególnie wrażliwych może to być zmiana temperatury ciepło – zimno, czyli przebywanie w niekorzystnych warunkach np. w niskiej temperaturze bez ochronnego kremu, częste korzystanie z sauny, ale czasami wysiłek fizyczny może powodować, że naczynia będą miały tendencję do rozszerzania się.

Zmiany naczyniowe mogą występować genetycznie
Warto powiedzieć, że zmiany naczyniowe w dużej mierze są genetyczne, czyli jeżeli w rodzinie występuje problem naczyniowy, to trzeba się spodziewać, że u dzieci ten problem również może występować. Jeżeli ktoś ma predyspozycje, musi się nastawić, że co jakiś czas będą pojawiały się rozszerzone naczynia krwionośne i nigdy nie będzie tak, że jakikolwiek zabieg spowoduje, że przestaną one powstawać. Warto je zamykać, dlatego że można doprowadzić do stanu gdzie pojawia się cała siatka pajączków na twarzy, co wygląda  nieatrakcyjnie, poza tym jest kłopotliwe szczególnie dla Pacjentek, które odczuwają duży dyskomfort przy nakładaniu makijażu, ponieważ naczynia zawsze gdzieś się przebijają.

Jeżeli chodzi o pielęgnację domowa skór wrażliwych, naczyniowych warto sprawdzać na co skóra reaguje dobrze. W przypadku oczyszczania polecamy delikatne środki myjące, niezawierające mdła, takie które nie wywołują podrażnienia. Kosmetyk powinien być tak dobrany, aby po umyciu skóra nie była ściągnięta. Po delikatnym oczyszczeniu należy skórę osuszyć poprzez przykładanie ręcznika bez tarcia, które bardzo szkodzi naczyniom.

Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 302 32 58 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry