W kolejnym wpisie z cyklu prawdziwe przypadki chcemy przedstawić Wam efekty terapii rumienia jednej z naszych Pacjentek. Rzućcie okiem na zdjęcia przedstawiające fantastyczne rezultaty i przeczytajcie wywiad oraz krótką część teoretyczną
Katarzyna, Pacjentka:
Od kiedy pojawił się problem i na czym polega?
Z problemem zaczerwienienia skóry twarzy borykałam się od zawsze. Zmiany w postaci silnego rumienia oraz pogorszenia jakości skóry twarzy nasiliły się po 25 roku życia. Na twarzy zaobserwowałam powstawanie licznych grudek na podstawie rumieniowej. Skóra była nieprzyjemna w dotyku, szorstka i nadmiernie wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Zmiany nasilały się po kontakcie z wodą oraz przy użyciu kosmetyków.
Efekty po serii zabiegów laserem Nd:Yag i IPL i leczeniu farmakologicznym przez dermatologa – zanik trądziku różowatego w postaci grudkowo-krostkowej
Dlaczego jest to uporczywa przypadłość?
Głównie był to dla mnie dyskomfort estetyczny. Bez nałożenia dużej ilości makijażu twarz była bardzo zaczerwieniona w okolicy policzków, natomiast po nałożeniu makijażu widoczne były grudki, skóra nie była gładka i jednolita w strukturze. Zauważyłam też nadmierne wydzielanie sebum, czego konsekwencją był efekt „świecącej” twarzy. Po przemywaniu twarzy wodą odczuwałam uporczywe ściągnięcia skóry.
Metody jakich Pani próbowała?
Początkowo starałam się załagodzić objawy domowymi sposobami, stosując kosmetyki do cery wrażliwej. Korzystałam również z pomocy kosmetyczki, która wykonała serię peelingów chemicznych. Stan skóry poprawił się na chwilę, zmniejszyła się ilość grudek natomiast rumień pozostał nasilony w takim samym stopniu jak wcześniej. Finalnie trafiłam pod opiekę kosmetologa i dermatologa. Zastosowana u mnie terapia przyniosła najlepsze rezultaty.
Zobacz wpis „Uporczywy rumień to Twój problem? Już nie!”: https://bodycareclinic.pl/blog/uporczywy-rumien-to-twoj-problem-juz-nie/
Jakie efekty zauważyła Pani po zastosowanej terapii?
Przede wszystkim wyrównał się koloryt skóry, zaczerwienienie zniknęło. Pozwoliło mi to na większy komfort życia, nie muszę już nakładać dużej ilości makijażu a na basenie nie czuję się jakby moja twarz miała efekt odwróconej pandy?. Po zastosowanej u mnie terapii farmakologicznej znacznie poprawiła się również struktura mojej skóry, jest bardziej wygładzona i pozbawiona grudek.
Co to jest trądzik różowaty?
Trądzik różowaty jest przewleką chorobą zapalną skóry twarzy, występującą często u osób w wieku dojrzałym. Zmiany charakteryzują się zaczerwienieniem twarzy, rumieniem, teleangiektazjami (rozszerzonymi naczynkami), występowaniem zapalnych grudek i krostek. Przebieg choroby jest przewlekły z okresami zaostrzenia i remisji. Trądzik różowaty pojawia się zwykle w wieku 20-30 lat w postaci rumienia na skórze policzków, nosa, brody i czoła, rozwija się w następnej dekadzie życia i a najbardziej wzmożoną formę przybiera w okresie 40-50 lat. Znacznie częściej chorują kobiety, jednak ciężkie postaci dotyczą głównie mężczyzn. U kobiet zmiany zaostrzają się w okresie menopauzy, ciąży, miesiączki czy jajeczkowania. Zmiany są najczęściej zlokalizowane na twarzy, głównie w okolicy nosa, policzków, czoła i podbródka.
Jakie są przyczyna powstawania?
Przyczyna jest nie do końca poznana, rolę przypisuje się zjawiskom immunologicznym i zaburzeniom naczynioruchowym. Czyli umówmy się, nie mamy zbyt dużego wpływu na to, czy nas dopadnie czy nie. To się nam po prostu przydarza lub nie. Mechanizm powstawania trądziku różowatego jest złożony. Podstawowym czynnikiem powodującym rozwój choroby są zaburzenia ze strony układu nerwowego, który jest odpowiedzialny za regulację naczyniową, uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych, co ostatecznie może prowadzić do powstawania przesięków w naczyniach i obrzęków.
Zobacz materiał video, w który dr n. med. Anna Deda opowiada o problemie rumienienia i rozszerzonych naczynkach krwionośnych.
Jak go diagnozować?
Rozpoznanie opiera się na kryteriach klinicznych. Wyróżnia się następujące postacie trądziku różowatego: rumieniową z teleangiektazjami (rozszerzonymi naczynkami), grudkowo-krostkową, guzowatą i oczną. Każda postać może mieć przebieg łagodny, umiarkowany lub ciężki. Najczęściej obserwuje się pierwszą postać – z rozszerzonymi naczynkami. Pacjenci zgłaszają dolegliwości w postaci kującego bólu lub pieczenia. Postać grudkowo-krostkowa charakteryzuje się obecnością grudek, krostek w obrębie utrwalonego rumienia. Leczenie powinno opierać się na indywidualnej terapii dostosowanej do rodzaju zmian, ich nasilenia oraz czynników współistniejących.
Jaki rodzaj terapii jest najskuteczniejszy?
Najlepsze wyniki terapii można osiągnąć przez połączenie farmakoterapii z zabiegami kosmetologicznymi wspomaganymi odpowiednią pielęgnacją skóry i unikaniem czynników zaostrzających zmiany. U Pani Katarzyny zastosowano serię zabiegów lasera Nd:Yag, IPL Lummeca oraz autorską terapię farmakologiczną.
W listopadzie 2020 umów się na BEZPŁATNĄ KONSULTACJĘ z lekarzem medycyny estetycznej oraz kosmetologiczną do specjalistów: Sandry Malinowskiej i Anny Machnik. Umów wizytę online (kliknij tutaj) lub zadzwoń 32 302 32 58. Sprawdź promocje w listopadzie: kliknij tutaj
Masz dość efektu czerwonej skóry, który trudno zakryć i nie sposób samodzielnie zwalczyć? Zgłoś się do Body Care Clinic już dziś i pozwól sobie pomóc.
Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 302 32 58 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl