Cała prawda o botoksie – fakty i mity

Chociaż botoks, czyli toksyna botulinowa stosowana jest w medycynie estetycznej od ponad 20 lat, wciąż krąży o niej wiele mitów, które wywołują u niektórych Pacjentów obawy przed zabiegiem z jej wykorzystaniem.

Sądzimy, że wywodzą się one głównie z braku wystarczającej wiedzy na temat medycyny estetycznej, jak i samego botoksu. A ponieważ, my doskonale znamy jego właściwości i zalety, postaramy się za pośrednictwem dzisiejszego artykułu dostarczyć Wam na ten temat,  jak najwięcej potwierdzonych informacji.

Zacznijmy od tego, czym rzeczywiście jest toksyna botulinowa i kiedy się ją stosuje?

Mówiąc o botoksie, mówimy o jednym z najpopularniejszych i najbardziej bezpiecznych preparatów stosowanych w medycynie estetycznej. Jest to naturalne, oczyszczone białko zatwierdzone przez Federalną Administrację Leków (FDA). Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej  należą do grona najmniej inwazyjnych. Przeprowadza się je w celu redukcji powstałych na skórze zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu wywołuje rozluźnienie tymczasowe mięśnia w miejscu podania. Blokuje połączenia między zakończeniami nerwów a unerwianymi przez nie mięśniami, w wyniku czego nie dochodzi do skurczów mięśni zlokalizowanych w miejscu podania preparatu.

fot. Efekt przed i po zabiegu, redukcja zmarszczek poprzecznych czoła. Zabieg wykonany przez lekarza medycyny estetycznej.


fot. Efekt przed i po zabiegu, redukcja zmarszczek poprzecznych czoła, lwiej zmarszczki (pionowe) oraz kurzych łapek wokół oczu. Zabieg wykonany przez lekarza medycyny estetycznej.


fot. Efekt przed i po zabiegu, redukcja tzw. kurzych łapek. Zabieg wykonany przez lekarza medycyny estetycznej.

Najczęstsze MITY wygłaszane na temat botoksu

  1. Efekt maski po botoksie

Z tym nieprawdziwym twierdzeniem spotkał się już chyba każdy. Jakiekolwiek opinie w temacie, że jakoby prawidłowo podany botoks miał powodować sztuczny i nienaturalny wygląd twarzy, stanowią totalny mit! Botoks zaliczany jest do neurotoksyn, co oznacza, iż w miejscu jego wstrzyknięcia dochodzi do delikatnego rozluźnienia mięśnia, a nie odwrotnie – spowodowania gwałtownego spięcia. Jakikolwiek efekt sztuczności, powstały po zabiegu z wykorzystaniem toksyny botulinowej, świadczy o nieprawidłowym przeprowadzeniu zabiegu i podaniu nieodpowiedniej dawki substancji.

  1. Podanie botoksu jest bolesne i wymaga rekonwalescencji

Nie jest bolesne i nie wymaga rekonwalescencji. Zastrzyki wykonuje się przy pomocy bardzo cienkich igieł, a więc ukłucia nie wywołują bólu. W ich miejscach mogą pojawić się natomiast drobne siniaki, ale można je bez problemu zatuszować makijażem. Lekarz może dodatkowo znieczulić obszar poddany leczeniu. Zabieg nie wyklucza z żadnych aktywności. Jedyne od czego warto się powstrzymać to ćwiczenia wysiłkowe przez okres 2 dni od zabiegu oraz korzystanie z sauny i solarium w tym samym czasie.

  1. Zabieg z wykorzystaniem botoksu jest niebezpieczny dla zdrowia i powoduje zatrucie jadem kiełbasianym

Obalając ten mit, wystarczyłoby jasno podkreślić, że botoks to nie botulizm. To neurotoksyna badana od ponad 100 i stosowana na szeroką skalę od ponad 20 lat. Aby mogła stać się trująca musiałaby zostać podana w znacznie większych dawkach, niż stosuje się w zabiegach medycyny estetycznej. Ilość zagrażająca człowiekowi to 2500 – 3000 MU – jednostek mysich (średnia dawka toksyny, która prowadzi do śmierci połowy grupy ważących 18 – 20g samic myszy linii Swiss-Webster). Przy wygładzaniu zmarszczek stosuje około 20 – 90 MU w czasie jednego zabiegu, a w neurologii około 300 – 1000MU.

Nieco pod podium krążą inne mity:

  1. Botoks jest skuteczny tylko przy redukcji zmarszczek

Nieprawda. Redukcja zmarszczek to nie jedyne wskazanie do stosowania toksyny botulinowej. Zanim botoks zaczął odgrywać tak ważną rolę w medycynie estetycznej był już z powodzeniem stosowany także w neurologii – leczenie bólów migrenowych, po udarze, w przebiegu mózgowego porażenia dziecięcego, w urologii – leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu. Stosuje się go również u osób cierpiących na nadpotilwość oraz bruksizm.

  1. Botoks zarezerwowany jest tylko dla osób starszych, z wyraźnymi, głębokimi zmarszczkami

Im bardziej płytka zmarszczka tym lepszy efekt zabiegu, a zatem mit obalony od ręki. Nie ma żadnej granicy wieku wyznaczonej dla osób, które mogą skorzystać z toksyny botulinowej. Faktycznie, największe efekty widać u osób, które zgłaszają się do lekarza z licznymi zmianami, aczkolwiek aby móc cieszyć się młodym wyglądem jak najdłużej, należy rozpocząć terapię jak najszybciej – pamiętając, że zmarszczki mimiczne są trudne w leczeniu.

Były mity, czas więc na garść faktów.

Zabiegu nie może wykonywać kosmetyczka, ani kosmetolog.

Podstawowa i niepodważalna zasada –  podawanie się zabiegowi z wykorzystaniem botoksu wyłącznie w sprawdzonej klinice, gdzie zabieg wykonuje lekarz. Podkreślamy tę zasadę, ponieważ jest ona naprawdę ważna. Zapraszamy do Body Care Clinic, gdzie zabieg wykonuje lekarz medycyny estetycznej.

Botoks zdecydowanie poprawia wygląd, ale nie zapewnia efektów na całe życie

Rezultaty pierwszego podania botoksu Pacjenci zauważają bardzo szybko, bo już w przeciągu 14 dni. Niemniej efekt ten nie jest dany na zawsze. Dla pełnej satysfakcji i utrzymania zmian, zabiegi należy co jakiś czas powtarzać.

 Po kilku miesiącach od zabiegu znów pojawią się zmarszczki

Fakt. Efekty podania botoksu utrzymują się zwykle do 8 mcy, po tym czasie zmarszczki mimiczne znów zaczynają się pojawiać. Nie są one już jednak tak duże jak były przed zabiegiem. Pacjent może zdecydować się na kolejny zabieg, ale nie musi.

   Mamy nadzieję, że nasz artykuł nieco rozwiał Wasze wątpliwości i odpowiedział na kilka pytań. Jeśli jednak wciąż się wahacie lub wręcz przeciwnie – jesteście zdecydowani i chcecie poprawić swój wygląd, a co z tym idzie polepszyć samopoczucie, zapraszamy na konsultację i wizytę u naszego lekarza medycyny estetycznej.  Pamiętajcie –  zabieg z wykorzystaniem botoksu wykonuje tylko lekarz.

Scroll to Top
Przewiń do góry