Leczenie nadpotliwości botoksem (wywiad)

Wstydzisz się uścisnąć dłoń obcej osobie w obawie przed jej reakcją na Twoją mokrą rękę? Nadpotliwość to częsty problem występujący u coraz większej liczby osób. Dobra wiadomość jest taka, że można sobie z nią radzić! Skutecznie i bezpiecznie.

Przeczytajcie wywiad z naszym specjalistą lek. med. estetycznej Dariuszem Świdzińskim, który specjalizuje się w leczeniu nadpotliwości.

Lekarz medycyny estetycznej, laryngolog, chirurg głowy i szyi. Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na wydziale Lekarskim w Katowicach, absolwent licznych, prestiżowych kursów z zakresu mikrochirurgii twarzy i medycyny estetycznej w Europejskim Centrum Szkoleniowym Anti-Aging. Wykonuje zabiegi medycyny estetycznej oraz mikrochirurgii twarzy, specjalizuje się w leczeniu bruksizmu i nadpotliwości. W swojej praktyce stosuje miedzy innymi preparaty Nowej Ery oparte o zdobycze nanotechnologii. 

Czym jest nadpotliwość?
dr D.Ś: Każdy z nas się poci, jest to zjawisko prawidłowe i jak najbardziej pożądane, ponieważ wraz z potem usuwamy toksyny z organizmu i pot powoduje chłodzenie organizmu. Natomiast problemem jest taka sytuacja kiedy mamy za dużo potu, nieadekwatną ilość potu zlokalizowaną w nieadekwatnych – przeszkadzających nam miejscach.

Przyczyny
dr D.Ś Wyróżniamy nadpotliwość pierwotną i wtórną – z ta pierwszą się rodzimy, natomiast wtórna, to taka którą generują czynniki zewnętrzne, pojawia np. w okresie menopauzy – związana z grą hormonalną, przy stresujących sytuacjach – związane z układem nerwowym.

Sposoby leczenia nadpotliwości
dr D.Ś Jednymi z najbardziej znanych sposobów radzenia sobie z nadpotliwością jest używanie różnego rodzaju antypespirantów oraz tzn. blokerów. Natomiast bardzo dobrą (długotrwałą) i sprawdzoną metodą jest leczenie botoksem (toksyną botulinową).

Jaki jest mechanizm leczenia?
dr D.Ś Botoks przejściowo poraża zakończenia nerwowe dochodzące do zakończeń gruczołów potowych, powodując brak wydzielania się potu.

Czy botoks jest szkodliwy?
dr D.Ś Jak każda substancja medyczna, botoks może być szkodliwy, jeżeli jest stosowany w nadmiarze. Natomiast dawki stosowane w medycynie estetycznej są prawie niezauważalne dla organizmu.

Na ile wystarcza zabieg?
dr D.Ś Blokada płytki nerwowo-mięśniowej jest czasowa i długość działania zależy od zmienności osobniczej, ale zazwyczaj po ok. 9 miesiącach należy powtórzyć zabieg. Jest to związane również z tym, jaki kto ma metabolizm, w związku z tym u niektórych osób może działać krócej.

Przebieg zabiegu leczenia botoksem
dr D.Ś Zabieg polega na znieczuleniu miejscowym okolicy, która chcemy poddać zabiegowi, ponieważ są to duże powierzchnie, o ile na przykład robimy korektę lwiej zmarszczki czy czoła, czy kurzych łapek za pomocą 3-5 wkłuć, o tyle w przypadku nadpotliwości wkłuć jest znacznie więcej. Dlatego najpierw musimy bardzo dobrze znieczulić miejsce wykonywania zabiegu, aby Pacjent nie czuł dyskomfortu. Różnica jest też taka, że przy leczeniu nadpotliwości nie dajemy botoksu domięśniowo (do mięśnia, który chcemy zrelaksować – jak w przypadku leczenia bruksizmu) tylko podskórnie, czyli płytko.

Leczenie nadpotliwości jest wskazane ze względów estetycznych, ale również istnieje bardzo duża grupa ludzi, którzy ze względu na charakter swojej pracy: wystąpienia publiczne, nie są w stanie normlanie funkcjonować – co przekłada się również na stan psychiczny osób cierpiących na tę dolegliwość. Leczenie nadpotliwości botoksem jest wskazane u osób, które są już po okresie dojrzewania i mają uregulowaną gospodarkę hormonalną.

Przed przystąpieniem do zabiegu Twój organizm powinien być w ogólnie dobrym stanie fizycznym. Przeziębienie czy opryszczka w stanie aktywnym będzie wykluczająca dla każdego rodzaju zabiegu. Jeżeli jesteś w ciąży lub karmisz piersią będziesz musiała wstrzymać się z wykonywaniem tego zabiegu do czasu zakończenia okresu laktacji.

  • Dodatkowe przeciwwskazania przy zabiegu z użyciem toksyny botulinowej to:
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona),
  • aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • wybrane choroby autoimmunologiczne,
  • choroby nowotworowe,
  • choroby pęcherzowe skóry,
  • epilepsja,
  • implanty elektroniczne/metalowe,
  • kolagenozy,
  • leczenie antybiotykami.

Więcej o wykorzystaniu botoksu przeczytacie na naszej stronie internetowej: https://bodycareclinic.pl/oferta/zabiegi/toksyna-botulinowa/

Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 302 32 58 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry