Cellulit

Co rok gdy zbliża się wiosna drżycie na myśl o sezonie letnim i pokazywaniu nóg, brzuszka i innych części waszych ciał? Ma go niemal każda z nas, w różnym stopniu nasilenia i na różnych obszarach lecz wciąż jest. Nasz wróg numer 1! Cellulit! Skąd właściwie się bierze? Jak się go pozbyć? Co robić żeby nie powodować jego powstawania? Będziemy informować Was na bieżąco! 🙂

Co to jest cellulit?

Cellulit inaczej lipodystrofia typu kobiecego GLD (Ganoid Lipodystrophy) to szereg zmian obrzękowo-włóknisto-stwardnieniowych tkanki podskórnej. Potocznie znanych jako nieestetyczne zmiany porównywane z wyglądu do „skórki pomarańczowej”. Cellulit często nazywany jest mylnie cellulitisem, którego przyczyną jest zakażenie pochodzenia bakteryjnego i prowadzi do silnego stanu zapalnego tkanki podskórnej. Cellulitis może zając każdą okolicę ciała, w porównaniu z cellulitem, który najczęściej pojawia się w obszarze pośladków, ud, czy brzucha.

Kobiety vs mężczyźni

Problem cellulitu dotyczy głównie kobiet, co jest związane ze specyfiką budowy ich tkanki tłuszczowej i tkanki łącznej. Komórki tkanki tłuszczowej- adipocyty, są przedzielone tkanką łączną, która tworzy charakterystyczne przegrody. W odróżnieniu od mężczyzn, których przegrody z komórkami tłuszczowymi ułożone są skośnie do powierzchni skóry, przegrody u kobiet są ułożone równolegle. W wyniku nadmiernego zwłóknienia tkanki łącznej w obrębie przegród, komórki tłuszczowe rozrastają się równolegle do powierzchni skóry i są bardziej widoczne pod jej powierzchnią. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym predyspozycje wystąpienia cellulitu u kobiet jest działanie estrogenów.

Skąd to się bierze – przyczyny powstawania cellulitu

Istnieją trzy główne teorie wyjaśniające przyczynę postawania cellulitu: teoria hormonalna, teoria krążeniowa i uwarunkowania genetyczne. Wpływ estrogenów na organizm kobiety jest ogromny! W przypadku tkanki podskórnej dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu przez fibroblasty, a co za tym idzie zwiększa się włóknistość i twardość tkanki łącznej. Tworzą się tzn. złogi kolagenowe w przegrodach oddzielających komórki tłuszczowe. Do tego zachodzi zjawisko zatrzymywania płynu w przestrzeniach międzykomórkowych, co jest następstwem zwiększonej produkcji glikozaminoglikanów. Estrogeny wpływają również na  pobudzenie receptorów komórek tłuszczowych, sprzyjając tym samym procesowi lipogenezy- czyli produkcji trójglicerydów. Teoria krążeniowa mówi o zaburzeniach w mikrokrążeniu. Tworzą się zastoje żylne, czego konsekwencją są obrzęki. W efekcie zmienia się metabolizm w tkankach, toksyny nie są odprowadzane skutecznie, gromadzą się w tkance tłuszczowej, a komórki nie są odpowiednio odżywione i dotlenione. Gorszy metabolizm powoduje rozrastanie adipocytów i powstawanie cellulitu. W teorii genetycznej ważne są geny warunkujące dwa czynniki. Pierwszy czynnik to geny odpowiadające za zdolność magazynowania tłuszczu poprzez kodowanie ilości komórek tłuszczowych. Drugi czynnik to genetycznie uwarunkowana produkcja receptorów wiążących tłuszcz na komórkach tłuszczowych, przyczyniając się do jego magazynowania.

Bardzo to wszystko skomplikowane bo i cały proces i walka z jego efektami taka właśnie jest. 

Etapy rozwoju cellulitu:

  1. Zmiany nie są widoczne gołym okiem. Etap charakteryzuje się powstawaniem zastojów żylnych i limfatycznych.
  2. Pojawia się widoczny przy uciśnięciu fałdu skóry efekt tzw. skórki pomarańczowej. Zmiany mają charakter estetyczny.
  3. Dochodzi do zaburzenia przepływu krwi i limfy, oraz odkładania się złogów włókien kolagenowych. Powstają dolegliwości bólowe. Zmiany są widoczne bez uciśnięcia fałdu skóry.
  4. Tworzą się widoczne bez ucisku, twarde guzki. Zmiany naciskają na okoliczne naczynia krwionośne oraz nerwy powodując uciążliwe dolegliwości bólowe.

Holistyczne podejście kluczem do sukcesu – terapia łączona Twoim przyjacielem

Na takiego wroga trzeba działać na wielu frontach: odpowiednio zbilansowana dieta, picie odpowiednich ilości wody i dużo ruchu.

Jeśli jednak nie masz za wiele czasu, aby dopilnować diety, a Twój grafik jest zbyt napięty, aby pomieścić wizytę na siłowni, z pomocą przychodzą zabiegi kosmetologiczne i medycyny estetycznej! Możliwości jest na prawdę wiele, każda z nich cechuje się inną efektywnością i stopniem Twojego zaangażowania czasowego. Jednak zawsze najbardziej korzystne dla efektów jakie uzyskasz będzie połączenie różnych technologii!

Od czego zacząć? Początek relacji pacjent – specjalista powinna być rozpoczęta dogłębna i rzetelną  diagnozą. Dla wielu kobiet cellulit i nadmiar tkanki tłuszczowej jest tematem wstydliwym, dlatego bardzo ważna jest dyskrecja i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Trafiając do gabinetu zwróć uwagę nie tylko na ofertę zabiegową, elegancki wystrój czy ładne ulotki… przyjrzyj się pierwszej konsultacji, którą powinien poprowadzić z Tobą lekarz lub kosmetolog planujący dalsza terapię zabiegową. Bez tego ani rusz! Co to znaczy? Wywiad medyczny, wywiad kosmetologiczny, obejrzenie Twojego ciała, zadanie odpowiednich pytań, również, a może przede wszystkim tego dotyczącego TWOICH OCZEKIWAŃ!

Bardzo ważną częścią stawiania diagnozy jest uświadomienie Ci przez specjalistę, że rozpoczynacie proces współpracy! Nie da się osiągnąć zadowalających rezultatów przy zabiegach na ciało, jeśli pracę wykonuje tylko specjalista w gabinecie. Musicie zatem współpracować. Ty odpowiednio się odżywiać, wdrożyć ruch do swojego życia, pić wodę (ok. 2-3l. dziennie, w zależności od tego ile ważysz i ile piłaś wcześniej), a specjalista tak dopasować rodzaj zabiegów i ich liczbę, aby jak najbardziej zbliżyć Cię do efektów jakich oczekujesz.

Zastanawiasz się dlaczego woda jest taka ważna? Pozwoli wypłukać z organizmu toksyny i zbędne produkty przemiany materii oraz poprawi stan nawodnienia skóry. Warto pić wodę o wysokiej zawartości składników mineralnych takich jak: magnez i wapń. Nieodłącznym elementem skuteczności zabiegów kosmetologicznych jest zmiana sposobu odżywiania. Jeśli chcesz wygrać walkę z cellulitem, Twoja dieta powinna być zbilansowana, odstępy pomiędzy posiłkami powinny wynosić od 3 do 4h, a jeść powinnaś je w spokoju. Zmiana sposobu odżywiania powinna być długotrwała i prowadzić do powstania prawidłowych nawyków żywieniowych.

Ostatnim, ale równie ważnym elementem jest pielęgnacja domowa. Preparaty do pielęgnacji zewnętrznej powinny zawierać substancje ograniczające proces lipogenezy (sfingozyna, triterpeny, sole rutyny), substancje sprzyjające lipolizie (kofeina, jod, forskolina, L-karnityna, wyciąg z miłorzębu japońskiego), substancje działające na mikrokrążenie (wyciąg z kasztanowca, wyciąg z arniki górskiej) oraz substancje działające na tkankę łączną (wyciąg ze skrzypu polnego).

No dobrze, ale co z tymi zabiegami? Jakie? Ile? Kiedy? W którym momencie roku? 

Walka z cellulitem zwykle zaczyna się w okresie wiosennym, wtedy przypominamy sobie, że niebawem będzie trzeba założyć krótkie spodenki czy spódnicę i wyruszyć na plażę. Drogie Panie, drodzy Panowie! Złota zasada przy zabiegach modelujących sylwetkę to IM WCZEŚNIEJ TYM LEPIEJ! Żeby osiągnąć jak najlepsze efekty zabiegów ujędrniających i modelujących ciało trzeba dać im i sobie trochę czasu. Kiedy zatem zacząć przygotowania do lata? 3 miesiące przed planowanym „terminem” to idealny czas. Wystarcza nie tylko na wykonanie ok. 2 serii zabiegów ujędrniających i zwalczających cellulit, ale też pozwoli Ci za sprawą naszej konsultacji i zaleceń wprowadzić zmiany w nawykach żywieniowych. Nauczymy Cię jak pić wodę, zalecimy odpowiednie ćwiczenia. Wykonamy serię zabiegów i ocenimy efekty. Jeśli nadal będzie Ci mało – będziemy mieli czas na kontynuację terapii aż do osiągnięcia wielkiego SUKCESU!

Każdego roku przybywają do nas rzesze pacjentek, które wybierają się na wakacyjny urlop „za tydzień lub za dwa tygodnie” i błagalnym tonem mówią „proszę coś ze mną zrobić!!”. I co my na to? Konsultujemy, oceniamy sytuację i możliwości. Czasem jesteśmy w stanie zadziałać w tak krótkim czasie – zwykle jeśli problem nie jest nasilony. Jeśli jednak Pacjentka ma duże zastoje, widoczny cellulit, zbędną tkankę tłuszczową trudno nam zadowolić ją efektami w tak krótkim czasie.

Dlatego drogie Panie i Panowie! Jeżeli zależy wam na prawdziwych efektach zabiegów jakie może zaoferować wam branża estetyczna. Dajcie nam CZAS! Pozwólcie zaplanować i zadziałać kompleksowo, a wasze ciała będą was cieszyć każdego dnia, nie tylko w czasie wakacji 😉

Jeśli poważnie myślicie o zabiegach kosmetologicznych, które mogą wiele pomóc w boju o piękną sylwetkę, zwracamy Wasza uwagę na:

ENDERMOLOGIE – silnie ujędrniający masaż próżniowy (szczególnie dla pacjentów o zbitej tkance tłuszczowej, świetnie sprawdzają się u mężczyzn)

ICOONE – silnie ujędrniający masaż próżniowy, alternatywa dla Endermologii – idealnie sprawdzi się u pacjentów z problemami rozszerzonych naczynek krwionośnych

RADIOFREKWENCJĘ Z ULTRADŹWIĘKAMI – HIT w walce o jędrność skóry! Idealny zabieg dla pacjentów, którzy zrzucili kilogramy i pozostałą im wiotka skóra, z którą nie bardzo wiadmo co robić :/

LIPOLIZĘ INIEKCYJNĄ W POŁĄCZENIU Z ENDERMOLOGIĄ LUB ICOONE – zabieg lekarski, polegający na podaniu preparatu redukującego tkankę tłuszczową i cellulit. Koniecznie po tym musisz rozmasować miejsca na których podany był preparat! Efekty zobaczysz kilka razy szybciej i wielka razy większe!

KAŻDY Z TYCH ZABIEGÓW TRZEBA WYKONYWAĆ W SERII – POJEDYNCZE NIE PRZYNIOSĄ EFEKTÓW NA JAKICH CI ZALEŻY!


Natalia Stadler

Scroll to Top
Przewiń do góry