Skuteczne metody depilacji — laser, IPL czy depilacja woskiem?

Wciąż szukasz bezpiecznej i trwałej metody depilacji, bez konieczności ciągłego powtarzania zabiegu i ryzyka skaleczeń? Jeśli Ty też masz już dość ciągłego sięgania po maszynkę do golenia i szukasz skutecznej alternatywy, przeczytaj nasze porównanie zalet i wad najpopularniejszych metod depilacji.

Skuteczne metody usuwania owłosienia — na co zwrócić uwagę?

Wybór metody depilacji jest niezwykle indywidualną sprawą, ze względu na różne rodzaje skóry, kolor i grubość włosków, a nawet tolerancję bólu. Porównując metody skutecznej depilacji, trzeba zwrócić uwagę na ich skuteczność, bezpieczeństwo oraz koszty.

  • Depilacja laserowa: to trwała metoda usuwania włosów. Wykonywana przez doświadczoną osobę przy odpowiedniej ocenie skóry jest całkowicie bezpieczna. Jej działanie opiera się na niszczeniu cebulek włosów przez skoncentrowaną energię płynącą z lasera. Najefektywniejsza jest w przypadku ciemnego owłosienia i jasnej skóry, choć dla nowoczesnych sprzętów praktycznie nic nie stanowi bariery w działaniu.
  • IPL (Intensed Pulsed Light): przypomina zabieg laserowy. Opiera się na trwałym usunięciu owłosienia, choć w przypadku IPL możesz potrzebować więcej wizyt w gabinecie. Jak działa? Wykorzystuje szeroki zakres fal świetlnych. Skuteczność zabiegu może być zróżnicowana w zależności od indywidualnych cech włosów oraz skóry.
  • Depilacja elektryczna: polega na usunięciu włosów elektrycznym depilatorem. To skuteczne metoda, jednak charakteryzuje się dość dużą bolesnością. Czasem po zabiegu pojawiają się podrażnienia. Dlatego podczas depilacji elektrycznej zwracaj szczególną uwagę na staranną pielęgnację.
  • Depilacja woskiem: jest skuteczna, ponieważ z każdym zabiegiem włoski stają się coraz słabsze. Jednak tak jak w przypadku depilatora elektrycznego charakteryzuje się dość dużą bolesnością. Oczywiście każdy posiada inną odporność na ból. Co ciekawe w przypadku kobiet, taka bolesność może zmieniać się wraz z cyklem miesiączkowym.

Porównanie metod Laser, IPL, depilacja woskiem — który sposób jest najlepszy?

Skuteczność: to niezwykle skuteczna metoda depilacji. Polega na trwałym usunięciu owłosienia. Opiera się na niwelowaniu cebulek włosów, dlatego włosy rosną wolnej, z zabiegu na zabieg stają się coraz rzadsze.

Bezpieczeństwo: to bezpieczna metoda usuwania owłosienia, jeśli oddasz się w ręce profesjonalistki lub profesjonalisty. Zminimalizowana jest wtedy możliwość poparzenia czy podrażnienia skóry. Kluczową rolę odgrywa tutaj dopasowanie lasera do odcienia Twojej skóry oraz rodzaju owłosienia.

Koszty: depilacja laserowa może być kosztowna. Jednak warto zwróć uwagę na to, że jest to koszt kilku sesji, a owłosienie zostaje trwale usunięte. Dlatego warto spojrzeć na cenę w perspektywie wygody i całkowitego pozbycia się owłosienia.

Komfort: dobrze przeprowadzony zabieg depilacji laserowej jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci Body Care Clinic czasem mówią jedynie o niewielkim dyskomforcie. Choć oczywiście odczucia będą zależeć od Twojej indywidualnej wrażliwości. To co najważniejsze: po serii zabiegów depilacji laserowej nie musisz już martwić się codziennym goleniem czy woskowaniem. Skóra pozostaje gładka i wolna od owłosienia przez długi czas.

  • IPL (Intense Pulsed Light)

Skuteczność: podobna do depilacji laserowej. Jest jednak nieco mniej precyzyjna, co może wymagać większej ilości zabiegów. Zależy to od indywidualnych cech włosków oraz skóry. Prowadzi do trwałego usunięcia owłosienia.

Bezpieczeństwo: wykonana przez profesjonalistkę lub profesjonalistę jest bezpiecznym zabiegiem. W zależności od rodzaju skóry można się jednak liczyć z działaniami niepożądanymi. Najczęściej podrażnienia skóry pojawiają się po samodzielnym zabiegu przeprowadzonym urządzeniami do domowego użytku. Mają one wprawdzie dużo mniejszą moc niż profesjonalne urządzenia do depilacji. Jednak czasem nieumiejętne użycie może skończyć się zaczerwienieniem i pieczeniem skóry.

Koszty: Zazwyczaj jest nieco tańsza od depilacji laserowej. Jednak może wymagać większej ilości sesji.

Komfort: podobnie jak w przypadku depilacji laserowej, zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pod warunkiem, że urządzenie jest atestowane, a specjalista, który go używa – wie, jak to robić.

  • Depilacja woskiem

Skuteczność: to skuteczna metoda depilacji, ale usunięcie włosków jest jedynie tymczasowe. Zabiegi trzeba powtarzać cyklicznie.

Bezpieczeństwo: to bezpieczna metoda depilacji. Jednak może prowadzić do podrażnień lub oparzeń, zwłaszcza jeśli jest wykonywana samodzielnie. Masz tendencję do powstawania pajączków? Przy depilacji woskiem zachowaj szczególną ostrożność, ponieważ moje nasilić ich powstawanie.

Koszty: to stosunkowo tania metoda depilacji, którą możesz wykonać w gabinecie lub samodzielnie w domu.

Komfort: woskowanie zdecydowanie nie jest metodą depilacji dla osób wrażliwych na ból. Gorący wosk może spowodować dyskomfort i podrażnienia. Samo wyrywanie włosków powoduje dość duży ból, zwłaszcza jeśli wosk nie jest odrywany zdecydowanym ruchem i pod odpowiednim kątem.

Bezpieczna depilacja

Podstawą bezpiecznej depilacji jest przede wszystkim odpowiednie przygotowanie skóry oraz higiena. Regularnie nawilżaj i złuszczaj naskórek, aby uniknąć wrastających włosków lub zaczerwienień w formie tzw. truskawkowych nóg. Nawet podstawowa pielęgnacja z pewnością każdemu zwróci się z nawiązką.

Kolejnym krokiem w stronę bezpiecznej depilacji są testy skórne. Przetestuj wybraną metodę depilacji na niewielkim fragmencie skóry. Dlaczego? W ten sposób sprawdzisz, czy masz predyspozycję do alergii lub podrażnień wywołanych daną metodą depilacji.

Jakie metody depilacji są najmniej skuteczne?

Najmniej skutecznymi i uciążliwymi sposobami usuwania włosków jest usuwanie ich jedynie z powierzchni skóry, bez cebulki znajdującej się pod powierzchnią naskórka. Stosowanie maszynek, golarek elektrycznych oraz trymera jest szybkie i łatwe, ale zabieg trzeba powtarzać bardzo często. Efekty widoczne są jedynie przez kilka dni. Stosując te sposoby, narażasz się na skaleczenia, zakażenia i inne uszkodzenia skóry. Golenie niechcianego owłosienia często kończy się wrastaniem włosków oraz zapaleniami mieszków włosowych. Trzeba też pamiętać, że po goleniu włoski odrastają jako tzw. „szczecinka”, często rosną sztywniejsze i pod nieco innym kątem. W efekcie skóra nie jest całkowicie gładka, a odrastające włoski mogą nawet przebijać się przez rajstopy.

Depilacja laserem oraz IPL są zdecydowanie bezpieczniejsze, mniej uciążliwe i skuteczniejsze w walce z niechcianymi włoskami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Przewiń do góry