Kłykciny kończyste a grudki perliste

Kłykciny i grudki to wstydliwy temat. Rozprawmy się z nim jednak w profesjonalny sposób. Skąd się biorą, jak się je diagnozuje i co dalej z nimi robić? Krok po kroku przedstawimy problem i sposoby radzenia sobie z nim.

Co to jest?

Kłykciny kończyste to łagodne zmiany powstające w wyniku infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, występujące w okolicach genitaliów. U niektórych pacjentów nie występują żadne zauważalne symptomy. W przypadkach objawowych u mężczyzn zmiany występują na żołędzi, wędzidełku napletka, wewnętrznej blaszce napletka oraz na rowku zażołędnym. U kobiet na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, w ujściu cewki moczowej, na okolicy odbytu oraz w pochwie i części pochwowej szyjki macicy. Zmiany mają charakter grudek koloru różowego lub brunatnego, przybierające postać guzków o brodawkowatej powierzchni. Może im towarzyszyć świąd lub dolegliwości bólowe.

W przeciwieństwie do kłykcin, grudki perliste są fizjologicznym wytworem nabłonka, nie są w żaden sposób powiązane z procesem nowotworowym i co najważniejsze – nie są zaraźliwe. Występują na rowku zażołędnym i koronie prącia. Pacjenci często zgłaszają się do kliniki sądząc, że zostali zarażeni chorobą weneryczną. Po otrzymaniu od lekarza specjalisty informacji, że grudki są zmianami fizjologicznymi pacjenci pytają o możliwość usunięcia grudek ponieważ niejednokrotnie zmiany zlokalizowane w okolicach genitalnych powodują duży dyskomfort, bywają również przyczyną braku akceptacji własnego ciała, co może wpływać negatywnie na zdrowie seksualne pacjentów.

GRUDKI PERLISTE NA ŻOŁĘDZIU 

Jak je diagnozujemy?

Zarówno kłykciny, jak i grudki diagnozuje się w taki sam sposób. W naszej klinice rozpoznaniem zajmują się doświadczeni dermatolodzy, którzy podczas konsultacji oglądają zmiany za pomocą dermatoskopu, diagnozują je i usuwają je laserowo lub za pomocą indywidualnie dobranych technik zabiegowych.

   KŁYKCINY KOŃCZYSTE NA PRĄCIU

Sposoby leczenia

Istnieje wiele sposobów leczenia kłykcin kończystych/ grudek perlistych. Wśród metod wymienić można miejscowe działanie maści i kremów, krioterapia, kwas trójchlorooctowy (TCA) oraz usunięcie przy pomocy lasera frakcyjnego CO2RE. Najbardziej skutecznym i uznanym na całym świecie sposobem, jest laserowe usunięcie zmian. W przypadku kłykcin kończystych należy pamiętać, że z powodu zarażenia wirusem brodawczaka, nawet mimo całkowitego wyleczenia, istnieje możliwość ich ponownego powstawania.

Wizyta z diagnozą i wykonaniem zabiegu w naszej klinice

Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty dermatologicznej. Po wypełnieniu niezbędnych do wykonania zabiegu dokumentów, zostaniesz poproszony do gabinetu, gdzie lekarz dermatolog przeprowadzi wywiad medyczny i wykona badanie. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, zabieg może odbyć się podczas tej samej wizyty! Miejsce zabiegowe zostanie znieczulone przy pomocy specjalnej maści i po około 30 minutach przejdziemy do wykonania zabiegu. Sam zabieg jest krótki. W zależności od ilości zmian, potrwa od kilku do kilkunastu minut. I to już koniec. Po zabiegu dostaniesz zalecenia, w jaki sposób traktować obszary pozabiegowe. Jeśli zmian będzie dużo, umówimy termin kolejnego zabiegu. W miejscu usuniętych zmian pojawią się strupki, które powinny samoistnie odpaść w odstępie 7-10 dni.

Panowie, Panie jeśli zmagacie się z tym wstydliwym problemem, bez wahania przybywajcie na konsultację do naszych specjalistów! Nie ma dla nas tematów tabu w gabinecie. Podchodzimy do tego zabiegu z takim samym profesjonalizmem i dyskrecją jak do każdej innej procedury. 

Scroll to Top
Przewiń do góry