Maseczka ochronna a problemy ze skórą = MASKNE

Ze względu na panującą obecnie sytuację epidemiologiczną, zobowiązani jesteśmy do zakrywania ust i nosa przy pomocy maseczek oraz przyłbic.

Rozumiemy potrzebę zachowania środków ostrożności, jednak gdy na naszej twarzy nagle pojawiają się nieestetyczne krosty i bolące ropne zmiany, trudno o optymizm.

Jak duży wpływ maseczki ochronne mają na delikatną skórę twarzy i jak należy ją pielęgnować, by niwelować wszelkie negatywne skutki noszenia osłon? O tym wszystkim w dzisiejszym wpisie.

Maseczki ochronne vs kondycja cery
Problem z cerą w skutek noszenia maseczek ochronnych i przyłbic jest obecnie jednym z częstszych zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Najczęściej niechciane problemy skórne pojawiają się w okolicach linii żuchwy, ust oraz szczęki. Dokładnie tam, gdzie skóra styka się z maseczką. Osoby cierpiące na trądzik różowaty oraz atopowe zapalenie skóry zgłaszają nasilenie się objawów chorobowych. Generalnie pogorszeniu ulega jakość skóry, w wyniku naruszenia bariery skórno-lipidowej.

Dlaczego maseczki ochronne tak negatywnie oddziałują na naszą cerę?
Zacznijmy od najbardziej oczywistej przyczyny, czyli nieprzyzwyczajenia skóry twarzy do jej zasłaniania. Możemy śmiało powiedzieć, że ciągłe zetknięcie cery z maseczką, to dla niej szok, który może skończyć się podrażnieniami. Skóra twarzy jest bardzo delikatna, stąd u niektórych pacjentów pojawiają się także otarcia. Ma to podobne uzasadnienie, jak zaczerwienienie wywołane częstym wycieraniem nosa podczas kataru. Wielu z nas po pierwszym kontakcie z maseczką zasłaniającą twarz od nosa po brodę, sygnalizowało trudności w swobodnym oddychaniu.

A skoro trudniej się nam oddycha, to naszej skórze trudniej jest się dotlenić. Kolejnym czynnikiem jest czas funkcjonowania w maseczce podczas doby – im dłużej mamy ją na sobie, tym gorzej dla wrażliwej skóry twarzy. Niewątpliwie wysokie temperatury, czyli pora letnia wzmagają negatywne skutki zakrywania twarzy. Niektórzy pacjenci zetknęli się już wówczas nawet z odparzeniami.

Nie bez znaczenie pozostaje rodzaj materiału, z jakiego wykonana jest maseczka. Osłonki wykonane z materiałów grubszych, do których zalicza się m.in. fizelina są skuteczniejsze w izolowaniu do wirusów, ale jednocześnie bardziej drażniące dla skóry. Wilgoć wywołana oddychaniem, osadza się na materiale oraz na skórze, co w następstwie wywołuje wzrost temperatury i nadprodukcję sebum.

Jak dbać o skórę twarzy pod maseczką?
Wiemy już jakich negatywnych reakcji ze strony cery możemy spodziewać się na skutek długotrwałego noszenia maseczek ochronnych. Przyjrzymy się zatem metodom ich zapobiegania oraz ogólnym zaleceniom pielęgnacyjnym dla skóry twarzy osłanianej maseczką.

Najważniejszym krokiem jest oczywiście dokładne przestrzeganie higieny skóry, które rozpoczyna się w momencie jej oczyszczania. Dokładnego oczyszczania! Dobrym pomysłem jest zrezygnowanie w tym czasie z makijażu lub ograniczenie częstotliwości jego nakładania. Zmniejsza się wówczas ryzyko zatykania porów i utrudnień w swobodnym oddychaniu skóry. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na kompletny brak makijażu, skupmy się na jego lekkości wybierając odpowiednie kosmetyki, najlepiej na bazie minerałów.

Na co dzień, w zwyczajnych warunkach nie zaleca się ciągłego mycia i oczyszczania twarzy częściej niż rano i wieczorem. W okresie pandemii i zakrywania okolic nosa oraz ust maseczką ochronną, warto zwiększyć te ilości przy użyciu kosmetyków o właściwościach detoksykujących.

Wskazanym jest pozbyć się potu, sebum oraz bakterii po zdjęciu maseczki. Zgodnie z tym zaleceniem, powinniśmy umyć twarz zawsze po przyjściu do domu z wiedzą, że w najbliższym czasie lub tego samego dnia, nie będziemy jej ponownie zakładać.

Kolejny etap do wybór odpowiedniego kremu, w tym przypadku ochronnego, który pozwoli odbudować naturalną barierę hydro-lipidową skóry. Jak wybrać właściwy krem do pielęgnacji skóry twarzy w tym okresie?  Dokładnie przejrzeć jego skład oraz dopasować do potrzeb naszej cery. Krem powinien zawierać witaminy A i E, lipidy oraz substancje łagodzące typu aloes czy wyciąg z nagietka lub rumianku, olej z migdałów. Bardzo dobrym pomysłem będzie również seria zabiegów pielęgnacyjnych i odżywczych, poprawiających kondycję skóry.


Nie można zapominać o tak ważnej rzeczy, jak niezakładanie dwukrotnie tej samej maseczki jednorazowej oraz praniu maseczek wielokrotnego użytku. Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis rozjaśnił nieco sytuację i pozwoli Wam lepiej zadbać o skórę swojej twarzy.  Niemniej, każda cera jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Serdecznie zachęcamy więc do zasięgnięcia szerszej porady u specjalistów i ekspertów, którzy czekają na Was w Body Care Clinic. Zajrzyjcie do zakładki oferta i sprawdźcie oferowane zabiegi pielęgnacyjne na skórę twarzy. Przypominamy także o naszej PROMOCJI – do  końca listopada, konsultacja specjalistyczna GRATIS.

Masz więcej pytań? Zadzwoń 32 302 32 58 lub odwiedź naszą stronę internetową www.bodycareclnic.pl

Scroll to Top
Przewiń do góry